Masabaşı işleri olan birçok ofis çalışanının istedikleri sağlığa ve vücuda sahip olmak için engel olarak gösterdikleri şey uzun çalışma saatleri ve hareketsiz kalmalarına neden olan masa başı işleridir. Fakat zamanınızın çoğunu alan bir iş, sosyal aktiviteler ve ailenize ayıracağınız zaman fit olmanızla aranızda bir engel değildir.

Masabaşı Çalışanlar İçin Beslenme ve Egzersiz Tavsiyeleri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tüm bireylere sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz önerilerinde bulunmaktadır. Masabaşı işlerde çalışırken bu önerileri uygulamak oldukça zor olabilmektedir. İstediğiniz vücuda sahip olmak için beslenmenizi ve egzersize ayıracağınız vakti iyi planlamanız gerekmektedir. İşte masa başı çalışanlar için zayıflama yöntemleri.

Masabaşı İş ve Sağlıklı Beslenme: Ofis Çalışanları ve Beslenme

Söz konusu yağ kütlesinden kayıp olduğunda, masabaşı çalışanlar için diyet en önemli unsurlardan biridir. Masabaşı işlerde çalışan bireylerin fiziksel aktivite düşeyleri epey düşmektedir. Bu sebeple günün büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite yoluyla bir enerji açığı oluşması zorlaşmaktadır. Bu enerji açığının oluşabilmesi için ofiste çalışan bireylerin diyet programları konusunda dikkatli olmaları ve gerekli enerji açığını burada sağlamaları gerekmektedir. Besleyici değeri yüksek fakat kalori, doymuş yağ, basit şeker ve tuz oranı düşük olan besinleri içeren bir diyet programı uygulamak masa başı işler yöneten bireyler için daha uygun olacaktır. Bu besinlere örnek olarak yağsız etler, meyve ve sebzeler, tam tahıllı besinler, sağlıklı yağlar içeren yağlı tohumlar örnek gösterilebilir. Unutulmaması gereken nokta ise; sağlıklı besinlerin de porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerektiğidir.

Masabaşı İş ve Sağlıklı Beslenme: Ofiste Yemek İmkanları

Çalışma hayatında diyetinize devam edebilmek zor olabilir. Sık gerçekleşen toplantılar, ofiste sunulan yemeklerin yüksek kalorili olması, iş arkadaşlarınızın atıştırmak için yüksek kalorili besinler getirmesi gibi durumlar diyetinize uyum sağlamak konusunda yolunuza taş koyabilir. Eğer öğle yemeklerinizi sipariş verebileceğiniz sağlıklı alternatifler içeren bir yer bulabilirseniz veya yemeklerinizi kendiniz pişirip yanınızda götürebilirsiniz, işin öğle yemeği kısmına bir çözüm bulmuş olursunuz. Ayrıca çekmecenizde ara öğün için sağlıklı atıştırmalıklarınız bulunursa, arkadaşlarınızın size sunduğu yüksek kalorili, küçük hacimli seçeneklere hayır demeniz de kolaylaşacaktır. Kuru meyveler, UHT kutu sütler, tam tahıllı bisküvi ve krakerler, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar bu atıştırmalıklar için harika seçenekler olacaktır. Eğer iş yerinde kullanabileceğiniz bir buzdolabınız da varsa işler çok kolaylaşacaktır.

Kardiyovasküler Egzersizler

Yüzmek, koşmak, yürümek, bisiklet sürmek veya şirket takımında basketbol oynamak gibi aktiviteler yağ yakmanızı sağlayacak kardiyovasküler egzersizler arasında değerlendirilebilir. Eğer masabaşı işiniz çok yoğun olacaksa, kahvaltıdan ve işe başlamadan önce kardiyo egzersizleri yapmayı hedefleyebilirsiniz. Böylece günün yorgunluğu üzerine çökmüş bir halde sürünerek işe gitmek zorunda kalmazsınız. Eğer zamanınız varsa öğle arasında küçük yürüyüşler yaparak kan dolaşımınızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca iş yoğunluğundan uzaklaşmanız, zihninizin de rahatlamasına yardımcı olacaktır. Spordan önce ve sonra beslenmenin vücut kompozisyonunuza olan etkileri hakkında daha fazla bilgi almak için Spordan Önce ve Sonra Ne Yemeli ? makalemize göz atabilirsiniz.

Ağırlık Antrenmanları

Hedefiniz ne olursa olsun, ağırlık kullanarak antrenman yapmak programınızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Eğer bir spor salonuna üye iseniz, haftada en az 3 gün gidip hem kendi ağırlığınızla hem de ekstra ağırlıklarla çalışmayı deneyebilirsiniz. Güç kazanmanızı sağlayacak bu ağırlık antrenmanları bir spor salonunda gerçekleştirilmek zorunda değildir. Kendi evinizde de birçok kaynaktan bulabileceğiniz egzersiz örneklerini uygulayabilirsiniz. Devamlılık söz konusu olduğunda sonuçların nasıl olduğuna siz bile inanamayacaksınız.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap