Zayıflamak için, her gün “Diyete başlıyorum!” diye uyanıyor, hızlı zayıflama vaatleri bulunan diyetler deniyor, nasıl kilo verebilirim diye fitness beslenme programı, zayıflamak için egzersizler arıyor veya spor yapmadan kilo vermek için uğraşıyorsanız, siz de bu yolculukta zorlanan bireyler arasındasınız. Bazı insanlar için spor salonuna gitmek, 3 dilim pastayı reddetmekten daha kolaydır. Fakat birçok insan için de spor salonuna gitmek zor gelmektedir. Eğer zayıflamak istiyorum diyorsanız, matematik basittir. Mesele enteresan diyet listelerinden ibaret değildir. Kilo vermek istiyorum cümlesini kendinize çok fazla söylüyorsanız, temelde aldığınız ve harcadığınız kalori arasındaki dengeyi negatif yönde bozmanız gerekir. Bunun için ya yediklerinizi kısıtlayarak kalori alımınızı azaltırsınız ya da egzersiz miktarınızı arttırırsınız. Katı bir diyet listesi hızlı kilo verme serüveninize katkı sağlayabilir, fakat uzun vadede sonuçlar belirsizdir. Teorik olarak bu tekniğin tartı kilo vermek için yeteri olması gerekmektedir.

ZAYIFLAMAK İÇİN HANGİSİ DAHA ETKİLİ SPOR MU? DİYET Mİ?

Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, 81 sağlıklı fakat sedenter bir yaşam tarzına sahip fazla kilolu kadın, 12 hafta boyunca, haftada 3 gün olacak şekilde 30 dakikalık yürüyüşler gerçekleştirmiştir. Antrenman sırasında maksimum dayanıklılık seviyelerinin %70’ini kullanmışlardır. Araştırmacılar katılımcıların yaktıkları kalori miktarını hesaplamıştır. Katılımcıların uyguladıkları diyet programı ise tamamen “istedikleri her şeyi yemek” üzerine kurulu bir program olarak belirlenmiştir.

Çalışmanın sonuçlarına göre, düzenli egzersiz katılımcıların fitlik seviyesini arttırmıştır. Fakat ilginç bir şekilde, yapılan ekstra egzersiz kimsenin kilo vermesine (veya yağ kütlesinin azalmasına) yardımcı olmamıştır. Kadınların ne kadar kalori yaktığı fark etmeksizin, ağırlıklarında veya bel çevrelerinde herhangi bir azalma söz konusu olmamıştır. Katılımcıların neredeyse %70’inde çalışma sırasında yağ kütlesinde artış gözlemlenmiştir.

Araştırma sırasında katılımcıların dışarıda tam olarak ne yediğini veya ne kadar hareket ettiğini gözlemlemek mümkün olmadığından, kilo artışının temel nedeni açıklanamamıştır. Fakat konuyla ilgili ileri sürülen teorilerden birkaçı şu şekildedir; katılımcılar günlük fiziksel aktivitelerini fark etmeden azaltmış olabilir veya düzenli egzersiz sırasında harcadıkları ekstra kaloriyi bastırmak için daha fazla yemiş olabilirler.

Sonuç Olarak Zayıflamak için Diyet mi? Spor mu?

Sonuç olarak, “Nasıl kilo verebilirim?” sorusunun cevabı tek başına spor olmayabilir. Eğer kilo almaya başladığınızı düşünüyorsanız da spor yapmayı bırakmamanız gerekmektedir. Çünkü düzenli olarak spor yapmak sağlığınız için önemlidir. Önemli olan ince değil, sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Bazı durumlarda kas kazanımı da tartıya ekstra rakamlar eklenmesine neden olur fakat kas kütlesinin hacmi yağ kütlesinden az olduğundan incelirsiniz.

Zayıflamak için, tartıda görünen rakama bağımlı olmadan, sağlıklı olmayı hedeflemeniz ve daha sağlıklı beslenmeli ve düzenli olarak spor yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte önemli olan şey hızlı kilo vermek değil, sağlıklı diyet programları ile sağlıklı kilo verme başarısını gösterebilmektir.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise, sonunda kilo vermeyi başaran kadınlar, araştırmanın ilk 4 haftasından sonra kilo vermeye başlamıştır. Bu durum eğer kilo vermek istiyorsanız, egzersizin etkilerini 4 hafta sonra görebileceğinizi ortaya koymaktadır. Eğer haftalar geçmesine rağmen herhangi bir farklılık gözlemlemiyorsanız, bazı davranışlarınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Böylece kilo verme serüveninizin daha etkili bir şekilde ilerlediğini göreceksiniz.

Düzenli olarak spor yapıyor fakat spordan önce ne yemeli ne kadar süre önce yemeli gibi sorulara yanıt bulamıyorsanız Spordan Önce ve Sonra Ne Yemeli ? makalemizi inceleyebilirsiniz.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap