Beslenme bozuklukları yalnızca yeme ile ilişkili yaşanan problemler değildir. Kişilerin kilo, görünüş ve yiyeceklere aşırı derecede takıntılı olma haliyle birlikte sağlık, ilişki ve günlük yaşam işleyişinde bozulmaların meydana geldiği ruhsal kaynaklı, bedensel belirtileri ön planda olan psikolojik rahatsızlıklar olarak tanımlanmaktadır.

Yeme bozukluğu aslında kişinin içsel olarak yaşadığı çıkmazın dışarıya aktarımıdır. Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu, sınıflandırılamayan yeme bozuklukları bilinen yeme bozukluğu gruplarıdır.

Biz yeme bozukluğu ile nasıl çalışıyoruz?

Yeme bozuklukları tek başına beslenme boyutu ile değil psikolojik boyut ile de ele alınması gereken durumlardır. Bu sebeple de ilk görüşmeniz diyetisyenimizle olurken sonrasında sürece psikoloğumuz da dahil oluyor. Beslenme alışkanlıklarınızı, sizi zorlayan yeme düzeninizi, çocukluğunuzdan itibaren kilo alma, verme hikayelerinizi uzmanımıza aktaracağınız detaylı bir yeme analizi görüşmesinde 1 saat boyunca birlikte oluyoruz.

Bu görüşmede diyetisyenimiz vücut analiz cihazı ile ayrıntılı bir ölçüm gerçekleştiriyor. Kilonuz, yağ ve kas dokunuzun oranı, bazal metabolizma hızınız, BKI indeksiniz, bel kalça oranınız, bölgesel kas ve yağ dağılımınız, metabolizma yaşınız ve iç yağlanma oranınızı öğrenmiş olacağız. Bunu bir ön test çalışması olarak düşünebilirsiniz.

Diyetisyen ilk görüşme sonrası size bir beslenme programı yazmak yerine tüm bu bilgileri, sizin için psikoloğumuzla paylaşıyor olacak ve sonrasındaki süreci psikolog ve diyetisyen işbirliği ile birlikte yürütüyor olacaksınız.

Yeme bozukluklarında bir diyet programına hemen başlamak yerine öncelikle bu durumun sizin hayatınızdaki yeri ve önemini anlayabilmek üzere yapılan klinik içerikli psikolojik takip görüşmelerinin daha sağlıklı olduğunu biliyor ve sizinle bu doğrultuda çalışıyoruz.

Zamanında ve doğru müdahale bozukluğun kronikleşmesinin engellenmesi ve tedavinin kolaylaşması demektir. Tek bir tedavi yaklaşımındansa multidisipliner bir yaklaşımla konunun hem fizyolojik hem de psikolojik boyutunun değerlendirilmesi hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır.

Yemek yemenin sağlıklı bir halinin de mümkün olduğunu görebileceğiniz bir yolculuğa var mısınız?

RANDEVU TALEP EDİN

*İsminizi yazın.
*Telefon numaranızı yazın.