aynada belini ölçen kadın

Bölgesel zayıflamanın diyet ile mümkün olduğu düşünülür. Acaba gerçekten bölgesel zayıflama mümkün mü ?

Bölgesel  Zayıflama Nedir ?

Birçok insan vücudunun belirli kısımlarından kilo vermeyi istemektedir. Bölgesel zayıflama basen bölgesinden kilo vermek isteyen insanlar için merak konusudur. Ayrıca göbek bölgesindeki yağları kaybetmek ve fit bir görünüme ulaşmak isteyen bireyler içinde merak edilen bir konudur.

Çünkü abdominal bölge (karın çevresi) , basenler ve kollar; vücut yağının depolanmaya yatkın olduğu bölgelerdir. Vücudun belirli bölümlerin kilo vermek isteyen insanlar genellikle çeşitli yöntemler denerler.

ÖZETLE:
Bölgesel zayılama vücudun belirli kısımlarından kilo vermek anlamına gelmektedir. En sık şikayet edilen bölgeler ise ; karın, basen ve kollardır. Çünkü bu bölgeler vücut yağını depolamaya yatkın bölgelerdir.

En Sık Denenen Bölgesel  Zayıflama  Yöntemleri

Sağlıklı beslenmekten ve böylece kilo vermekten dahi daha popüler hale gelmesi ile gün geçtikçe yeni yöntemler ortaya çıkmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse:
Evde uygulanan yöntemler arasında;  kremler , streç film ve jeller vardır. Ancak bu yöntemler bilimsel bir gerçekliğe sahip değildir. Sadece şehir efsanesinden ibaret diyebiliriz.
Ayrıca bitkisel yağlar da kullanılmaktadır. Biberiye yağı kullanılan yağlardan biridir. Ancak  evde denen diğer yöntemler gibi bilimsel bir gerçekliği olmayan, şehir efsanelerinden biridir. Kaya tuzu  ise bir diğer bitkisel yöntemdir. Maalesef hiçbir besin bölgesel zayıflamayı vadetmez.Bunun yanı sıra çeşitli aletler de piyasada bulunmaktadır.

ÖZETLE:
Bölgesel zayıflama çok merak edilen bir konudur. İnsanlar bölgesel zayıflamak için kürler ve  makinalar gibi çeşitli yöntemler kullanır ancak bu yöntemlerin bilimsel bir gerçekliği yoktur. Bölgesel zayıflama aletleri kesin sonuçlar vermezken, karışık kürlerin sağlık üzerinde zararlı etkileri bile olabilir.

Diyet ile Bölgesel  Zayıflama Mümkün  Mü ?  

Bölgesel kilo verme diyetleri gün geçtikçe popüler hale gelmiştir. İnternette, gazatelerde ve dergilerde birbirinden farklı bölgesel zayıflama diyeti görebilirsiniz.  Çeşitli doktorların liste ve kürleri ile sık sık karşılaşabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmaya göre diyet ile bölgesel zayıflamak mümkün değildir. Fakat vücudunuzun hangi bölgesinde daha fazla yağ var ise zayıflama sürecinde yüzdesel olarak o bölgeden daha fazla yağ gidecektir.

ÖZETLE
Hiçbir besin bölgesel kilo kaybı sağlamaz. Diyet ile bölgesel kilo vermek mümkün değildir. Her insanın farklı bir vücut tipi vardır bu nedenle kürler, aslı olmayan diyet listeleri kesinlikle uygulanmamalıdır.

Egzersiz ile Bölgesel Zayıflama Mümkün mü ? 

En iyi bölgesel zayıflama yöntemi egzersiz yapmaktır. Çünkü egzersiz ile vücudunuzun çalıştırmak istediğiniz ve daha fazla yağ dokusunu bulunan bölgelerine yönelebilirsiniz. Danışanlarıma en çok sorduğum sorulardan bir tanesi kas dokusu içinde yağ olup olmadığıdır. Siz de bir düşünün kas içerisinde yağ var mıdır? Aklınıza ilk gelecek cevabıysa yanılıyorsunuz. Kas dokusu içinde yağ bulunmaktadır. Bu sebeple egzersizle birlikte kas dokusunu aktif ettiğinizde vücudun o bölgese bulunan yağ dokusunu da aktif etmiş olmaktasınız. Daha önce spor geçmişiniz yoksa yürüyüş gibi sakatlanma riski olmayan egzersizlerle başlayabilir veya kendinizi sakatlamadan hafif egzersizler tercih edebilirsiniz. Ayrıca yapılan çalışmalar göstermiştir ki en iyi bölgesel kilo verme yöntemleri, egzersiz ile desteklenen yöntemlerdir. Örneğin pilates ile bölgesel kilo vermeyi daha kolay hale getirilebilirsiniz . Ağırlık çalışarak da kas kütlenizi arttırıp , yağ kütlenizi azaltabilir böylece bölgesel yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Ancak sadece bölgesel zayıflamak hiçbir zaman mükemmel sonuç vermez. Araştırmaların  ışığında anlaşıldığı gibi size uygun diyeti beraberinde takip edip , kalori açığı yakalamanız gerekir. İşlenmiş gıdaları kısıtlamak, daha lifli beslenmek ve protein tüketimini arttırmak, kilo kaybı için bilimsel olarak kanıtlanmış en önemli yöntemlerdir.

ÖZETLE:
En iyi bölgesel yağ yakım yöntemi spordur. Spor hareketleri bir uzman tarafından programlanmalıdır. Böylece sakatlıkların önüne geçebilirsiniz.

Ancak sadece bölgesel zayıflamaya odaklanmanız doğru olmayacaktır. Size uygun bir diyet programını takip etmeniz; kalori açığı yaratmanız ve aldığınız kaloriyi lifli, protein oranı yüksek ve işlenmemiş besinlerden almanız kilo verme süreciniz kolaylaştırır.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap