lahana diyeti ve mezura

Lahana diyeti veya lahana çorbası diyeti veya lahana suyu diyeti… Adına ne demek isterseniz diyebilirsiniz. Bu diyet türü de hızlı kilo verdiren bir yöntemdir. Hatta yemek düşünmek zorunda kalınmadığı ve birçok öğün hazırlanmadığı için pratik gelmektedir. Peki gerçekten lahana suyu zayıflatırmı? 5 kilo vermek söz konusu olur mu? Beyaz lahana çorbası mucizevi bir yemek mi? Bildiğimiz tüm doğruları bir kenara bırakıp yağ yakıcı diyet girişimlerinden biri olduğu iddia edilen çorba diyeti mi uygulamalıyız?

Lahana Diyeti Nedir?

Haftada 5 kilo verdirdiği iddia edilen lahana diyeti bir dönemin popüler diyetleri arasında yerini almıştır. Bazı bireyler kilo verme serüvenlerine hızlı bir giriş olarak uygulamayı tercih ederken bazı bireyler kısa sürede hazırlanmaları gereken bir organizasyon için uygulamaktadır.

Bu diyetin neredeyse %90’ı lahanadan oluşmaktadır. Peki bu kadar mucizevi görülen lahana kaç kalori? 100 gramı yaklaşık 25 kalori olan bu sebzeden oluşan bir diyette oldukça düşük kalori içeriğine sahip olacaktır. Dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktalardan biri budur.

İkinci önemli unsur ise yemek ve besin seçenekleri açısından oldukça kısıtlı bir diyet olduğudur.

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır? Neler Yenilebilir?

Lahana diyeti tıpkı adından da anlaşıldığı gibi yağsız lahana çorbasından oluşmaktadır. Bu yüzden lahana corbasi diyeti olarak da anılmaktadır. Çoğunlukla beyaz lahana kullanıldığından da beyaz lahana diyeti olarak da adlandırılmaktadır. Serbest bırakılan birkaç besinin de eşlik etmesiyle birlikte günde 3 veya 4 kez lahana çorbası içmekten oluşan bu diyete lahana dışında ekleyebileceğiniz besinler şu şekildedir:

  • Birinci Gün: Muz dışında tüm meyveler
  • İkinci Gün: Nişastalı olmayan, mümkünse yeşil yapraklı sebzeler. Bugün içinde meyve tüketimi yasaktır.
  • Üçüncü Gün: Tüm meyve ve sebzeler
  • Dördüncü Gün: Muz ve Yağsız Süt
  • Beşinci Gün: Yağsız Biftek veya Derisiz Tavuk, Domates
  • Altıncı Gün: Yağsız Biftek ve Sebzeler
  • Yedinci Gün: Esmer Pirinç, Bulgur, Şekersiz Meyve Suları ve Sebzeler

Lahana çorbası diyeti tarifi söz konusu olduğunda farklı seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Lahana diyeti çorbası diyetin her gününde bulunduğundan, çeşitli tariflerin denenmesi süreci daha keyifli bir hale getirmektedir. Fakat bütün çorbalar soğan, mantar, domates, yeşil biber ve bulyon gibi benzer malzemeler içermektedir. Çorbaların haricinde daha sulu hazırlanabilecek lahana yemekleri de size yardımcı olabilir. Farklı lahana yemeği veya lahana çorbası tarifi arıyorsanız internet sitelerinde

Ne Kadar Zor?

Bu diyette menü planlaması oldukça kısıtlı seçeneklere sahiptir. Çok kısa sürede sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Diyeti uygulayıp bitirdikten sonra tekrar uygulamak isterseniz, 2 hafta kadar beklemeniz önerilmektedir.

Eğer lahana diyeti yapmaya kararlı iseniz bol bol çorba yapmaya hazırlanmanız gerekmektedir. Alışveriş listeniz neredeyse tamamen sebzelerden oluşacaktır. İşlenmiş ve paketli gıdaların tüketimi tamamen yasak olduğundan, maliyeti de düşük bir diyettir.

Lahana Diyeti ve Egzersiz

Bu diyetin kalorisi düşük olduğundan, yoğun egzersiz programları önerilmemektedir. Vücudunuz egzersiz için yeterince enerjiye sahip olmadığından egzersiz yapmak için kendinizi zorlamamanız gerekmektedir.

Lahana Diyeti İşe Yarar mı?

Bu diyet ile kilo vermeniz kesindir. Fakat kısa süreli bir müdahale olduğu unutulmamalıdır. Diyet listesi kısıtlı olduğundan, günde 1,000 kalori kadar bir enerji alımı söz konusu olacaktır. Bu değer birçok yetişkin için önerilen günlük 2,000 kalorinin altında kalmaktadır. Çok az kalori alımı gerçekleştirdiğiniz için zayıflama garantili sayılabilir. Hatta bu zayıflama süreci oldukça hızlı gerçekleşecektir fakat kaybettiğiniz kiloların birçoğu su olacaktır. Bu yüzden normal beslenme düzeninize geri döndüğünüzde kiloları geri alma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Birçok diyetisyen kontrol altında olmadığınız sürece düşük kalorili diyetlerin uygulanmasını önermemektedir. Kalıcı bir çözüm olarak en ideal zayıflama hızı haftada 500 ila 1,000 gram arasında kilo kaybıdır. Bu hedef yalnızca yeterli ve dengeli bir beslenme ile mümkündür.

Herkes Yapabilir mi?

Karbonhidrat içeriği çok yüksek olmadığından diyabet tedavi planını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden diyabet tedavisi gören bireyler lahana diyeti yapanlar arasında bulunmamalıdır.

Diyetin tuz içeriği ile ilgili bir kural belirlenmediği için herhangi bir medikal kısıtlamanız yoksa çorbalarda tuz veya bulyon kullanabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise lahananın guatrojenik etkilere sahip olduğudur. Guatrojenik etkiye sahip besinler iyot emilimine engel olup tiroit bezlerinin büyümesi gibi sonuçlar doğurabilirler.

Oldukça kısıtlı enerji içeriği bulunan bir diyet olduğundan sonrasında verdiğiniz kiloları geri alma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden kalp hastalıkları, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi sorunlara karşı kalıcı bir olumlu etkisi olmayabilir. Verdiğiniz kiloları hızlıca geri alabilme ihtimali lahana çorbası diyeti zararları listesinde başı çekmektedir. Çünkü uzun vadede kilo verme konusunda motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir.

Bu diyet her ne kadar ucuz, hızlı sonuç veren ve basit bir diyet gibi görünse de uygulanması kesinlikle kolay değildir. Lahana çorbası diyeti yapanlar da bilecektir ki diyet sürecinde açlık hissi sürekli olabilir, kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz ve sürekli aynı şeyleri yemekten sıkılabilirsiniz. Buna ek olarak 1 haftadan uzun süre devam ederseniz, vücudunuz için gerekli olan besin öğelerini yeterince alamayabilirsiniz.

Kilo kaybının kalıcı olması ve sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi için sağlıklı beslenme davranışını bir diyetisyen kontrolünde kazanmanız daha doğru olacaktır.

Yaşayacağınız hızlı kilo kayıpları bir sağlık profesyonelinin kontrolünde bile gitse ciddi sağlık sorunlarının görülmesine neden olabilir.

Bu tarz diyetleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuz veya diyetisyeniniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Mutlaka sizin için en uygun olan kilo verme yöntemini sağlık profesyonellerinin desteği ile bulmanız gerekmektedir. Ayrıca bir dip not; Diyetisyen Coşku Mutlu tarafından kesinlikle önerilmemektedir.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap