Söz konusu çocuk sahibi olmak olduğunda en büyük tartışmalardan biri doğum türüdür. Günümüzde normal doğum ve sezaryen doğum iki farklı seçenek olarak annelere sunulmaktadır. Her iki doğum şeklinde de hedef bebeğin olabilecek en sağlıklı şekilde dünyaya gelmesini sağlamaktır.

NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN DOĞUM ARASINDAKİ FARKLILIKLAR

Bazen sağlık sorunları normal doğumun gerçekleşmesini zorlaştırdığından, sezeryan doğum tercih edilmektedir. İkiz gebelik yaşayan annelerin de sezaryen yapmaları gerekebilmektedir. Sezaryen doğum gerektirebilecek diğer sağlık sorunları; diyabet, yüksek tansiyon, HIV veya Herpes virüsü gibi enfeksiyonlar ve hamilelik sürecinde yaşayanan plasenta komplikasyonları olarak sıralanabilir.

Bazen bebeğin çok büyük olması, annenin küçük pelvise sahip olması, bebeğin ters durması gibi durumlar nedeniyle de sezaryen tercih edilmektedir. Ayrıca doğumla ilgilenen doktor da acil bir durum olduğuna karar verip sezaryen doğum gerçekleştirme kararı alabilir. Normal doğum gerçekleştirilmesi planlanan zamanlarda doğumun çok yavaş gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak bebeğin oksijensiz kalma riskinin artması gibi durumlar tercih değişikliğine neden olabilir.

Bazı anneler normal doğumdan korktukları veya çekindikleri için sezaryen doğumu tercih edebilirler.

Sezaryen uygulaması genel olarak güvenli olarak kabul edilse de açık bir operasyon olduğundan çeşitli komplikasyon riskleri taşıyabilmektedir.

İlk doğumunu sezaryen yapan annelerin diğer doğumlarının da bu yöntemle olması yüksek olasılıklıdır.

Doktorların yorumlarına göre, anneler normal doğum yaptıklarında süreci daha doğal olarak atlattıklarını ifade etmektedir.

Normal Doğum Avantajları

Normal doğumun gerçekleşmesi, uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Fakat en büyük avantajı kısa sürede hastaneden ayrılma imkanının bulunması ve iyileşme süresinin kısa olmasıdır.

Normal doğumun, aşırı kanama, yara izi kalması, enfeksiyonlara yakalanma, anestezi komplikasyonları ve daha uzun süreli acı hissi gibi riskleri bulunmamaktadır. Ayrıca, anne uyanık olduğundan doğumdan hemen sonra bebeğini tutabilir ve emzirme süreci daha hızlı başlayabilir.

Normal Doğum Dezavantajları

Normal doğumun vajina etrafındaki derinin yırtılmasına neden olabilmesi ve pelvik kaslara zarar verebilmesi gibi ihtimaller bulunmaktadır. Bazı kadınlar bu yöntemden sonra dikişlere ihtiyaç duyabilmektedir.

Yapılan bazı çalışmalar, normal doğum yapan kadınların, ilerleyen dönemlerde öksürdüklerinde veya hapşurduklarında idrar kaçırmak gibi sorunlarla karşı karşıya kalabileceklerini öne sürmektedir. Ayrıca anüs ve vajina arasında kalan perineum adı verilen bölgede ağrı hissi de görülebilir.

Normal Doğumun Bebek İçin Avantaj ve Dezavantajları

Normal doğumun en önemli avantajlarından biri anne ve bebeğin hemen iletişim kurabilmesidir. Bu sebeple çoğunlukla anne hemen emzirmeye de başlayabilmektedir.

Ayrıca bu yöntem sırasında vajinal kaslar bebeğin akciğerlerinde kalan sıvıyı sıkarak dışarı atmaktadır. Böylece bebeğin dünyaya geldiğinde nefes alması kolaylaşmaktadır. Vajinal kanaldan geçerek dünyaya gelen bebeklere, bu kanaldan bağışıklık sistemlerini destekleyecek sağlıklı bakteriler de geçmektedir.

Stanford School of Medicine ‘e göre, eğer annenin normal doğumu gerçekleştirme süresi çok uzun sürdüyse veya bebek çok büyükse, doğum sırasında zarar görme riski olabilmektedir.

Sezaryen Doğum Avantajları

Sezeryan doğum, normal ile kıyaslandığında çok büyük avantajlara sahip değildir. Fakat sezaryen bir yöntem olarak kararlaştırıldıysa, en büyük avantajı annenin doğumun ne zaman gerçekleşeceğini bilmesidir.

Sezaryen Doğum Dezavantajları

Sezaryen sonrası annenin hastanede kalma süresi daha uzundur. Ayrıca bu yöntem annenin daha fazla komplikasyonla karşı karşıya kalma riskini arttırmaktadır. Daha uzun süreli ağrısı olabilir.

Sezaryen sırasında, büyük bir ameliyatta gerçekleştiğinden, annenin kan kaybetmesi ve enfeksiyon riski de artmaktadır. Operasyon sırasında bağırsak veya idrar kesesi zarar görebilir veya kan pıhtısı oluşabilir.

Yapılan bir çalışma, sezaryen sonrasında annenin bebeği hemen emziremediğini ortaya koymuştur.

Ayrıca operasyon sırasında açılan yaranın tamamen iyileşmesi 2 ayı bulabilmektedir.

Fransız araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmaya göre, doğum sırasında annenin yaşamını kaybetme riski sezaryen doğumda, normal doğuma kıyasla 3 kat daha fazladır.

Bir kadın ilk sezaryen doğumundan sonra gelen gebeliklerinde de yine sezaryen yöntemini tercih etmek zorunda kalabilmektedir. Çünkü normal doğum sırasındaki yaşanan basınç, rahim üzerindeki yaranın tekrar açılmasına neden olabilir. Bu yüzden bir sonraki doğumun da temkinli gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sezaryen Doğumun Bebek İçin Avantaj ve Dezavantajları

Sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeklerin doğumdan hemen sonra nefes almakta güçlük çekme ihtimalleri daha yüksektir. Hatta çocukluk döneminde de astım gibi hastalıklarla karşılaşma riskleri artmaktadır.

Sezaryen doğum Ayrıca sezaryen doğum sırasında bebeğin de neşter ile zarar görmesi ihtimali çok küçükte olsa bulunmaktadır. Ayrıca yapılan bir çalışma sezaryen ile doğmuş bebeklerin çocukluk ve yetişkinlik çağında obez olma risklerinin arttığını öne sürmektedir fakat bu durumun altında yatan mekanizma hala belirsizdir.

Avantajlar ve dezavantajlar kıyaslandığında, herhangi bir gereklilik olmadığı durumlarda normal doğum tercih edilmesi daha avantajlı gibi görünmektedir. Pelvis ve abdominal bölge kaslarının kuvvetlendirilmesi de normal doğumun kolaylaştırılması ve doğum sonrasında toparlanma süresinin kısalması için önemlidir. Bu noktada hamilelik sırasında yapabileceğiniz bazı egzersizler yardımınıza koşabilir. Hamilelikte spor konusunda daha fazla bilgi almak için Hamile Egzersizleri Nasıl Olmalıdır? makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap