Kombu çayının yararler ve etkileri nelerdir

Kombu çayı (kombucha) siyah çaydan elde edilen, ekşi ve tatlı bir tada sahip olan, hafif gazlı bir içecektir. Birçok insan çeşitli sağlık problemlerine iyi geldiğini öne sürmektedir. Bu sağlık problemleri içinde saç dökülmesi, kanser ve AIDS’te bulunmaktadır. Her ne kadar henüz bu iddiaları doğrulayacak çalışma sayısı az olsa da, düzenli olarak tüketmek faydalı olabilir.

Kombucha Nedir? Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Kombuçay içinde maya, şeker ve siyah çay bulunmaktadır. Bu karışım bir hafta veya daha uzun bir süre boyunca bekletilir ve kombu çayı yapılışı bu şekilde gerçekleşir. Bu bekleme sürecinde, bakteriler içeceğin içinde asit ve küçük miktarlarda alkol üretilmesine neden olurlar. Bu süreç fermentasyon olarak adlandırılır ve turşu, kimçi, yoğurt yapımı da buna benzer şekilde gerçekleşmektedir. Tıpkı çay gibi, sıralanan bu besinler de fermante besinlerdir. Kombu mantarı (kombucha mantarı) ile fermentasyon süreci başlatılabilmektedir. Kombu çay aynı zamanda Kamboçya çayı olarak da adlandırılır.

“Fermantasyon Nedir?” Bu süreçle ilgili akla gelebilecek ilk sorulardan biridir. Çeşitli bakterilerin aktivitesi için karbonhidratların tüketilmesi sonucunda farklı maddelerin ve belirli gazların açığa çıkmasına fermantasyon denir.

Kombucha Nereden Çıkmıştır?

Kombucha cayi neredeyse 2,000 yıldır var olan bir içecektir. İlk mayalanma işlemi Çin’de gerçekleşmiştir. Ölümsüzlük iksiri olarak da anılan bu içecek, daha sonra Japonya ve Rusya’da da kullanılmaya başlanmıştır. 20. Yüzyılın başlarında Avrupa’da da popüler bir hale gelmiştir. Bugünlerde de popülerliğini geri kazandığından, Amerika Birleşik Devletleri’nde kombucha tea adıyla satışları artış göstermektedir.

Kombu Çayı Faydaları Nelerdir?

Kombucha’yı savunan bireyler, bu içeceğin sindirimi desteklediğini, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırdığını ve enerjiyi arttırdığını ileri sürmektedir. Aynı zamanda; bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kilo vermeyi kolaylaştırdığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etkileri olduğu söylenmektedir. İleri sürülen çayın faydaları bunlardır.

Kombucha şeker ve kafein içermektedir. Buna ek olarak B vitamini açısından da zengindir. Ayrıca insan vücudu için sağlıklı kabul edilen bakteriler olan probiyotikler de içermektedir.

Kombu Çayı Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Kombucha yapımı içeceğiniz bir sıvının içinde bakteri üremesine izin vermek anlamına gelir. Bu bakterilerin çok büyük bir kısmı probiyotik bakterilerdir. Fakat hazırlama süreci olması gerektiği gibi gerçekleşmediğinde zararlı bakterilerin veya küflerin üremesi riski söz konusu olabilir.

1990’lı yılların ortalarında kombucha içen bireylerden birkaçında hastalık belirtileri, n az bir kişinin de yaşamını kaybettiğine dair kayıtlar bulunmaktadır. Hastalık belirtileri karaciğer problemleri, laktik asidoz, alerjik reaksiyonlar ve mide bulantısı şeklinde saptanmıştır.

Bazı araştırma grupları kombucha’nın içilmemesini önermektedir. Bunun sebebi kontaminasyon riskinin çok yüksek olmasına rağmen, kanıtlanan faydalarının çok az olmasıdır. Zararları olarak kabul edilen en belirgin durum budur.

Fakat FDA açıklamalarına göre, güvenli koşullarda hazırlandığı sürece kombucha tüketilmesi güvenli bir içecektir. Eğer evde yapmayı deneyecekseniz, uzmanlar cam, paslanmaz çelik veya güvenli plastik kutuların kullanılmasını önermektedir. Ellerinizi ve kullanacağınız tüm ekipmanları temiz tuttuğunuzdan emin olmak dikkat etmeniz gereken bir başka noktadır.

Peki kombu çayı nerede satılır?  Kombu çayı mantarı, organik marketlerde, doğal ve sağlıklı ürünler satan bazı yerlerde bulunabilir. Türkiye de henüz popüler olmaya başladığı için kullananlardan gelen kombu çayı yorumları kısıtlıdır. Ayrıca kombu çayı fiyatı üreticiden üreticiye farklılıklar göstermektedir.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap