Hızlı kilo vermenin etkileri nelerdir

Söz konusu hızlı kilo vermek olduğunda “10 günde 10 kilo verin! İstediğinizi yiyerek kilo verin! Günde 1 beden incelin!” gibi cümlelerin hepsi kulağa oldukça hoş gelen pratik yaklaşımlar olarak algılanır.

Eğer pazarlama tekniklerine inancınız tam ise hızlı kilo verme yöntemlerinin hepsi kolaydır.

HIZLI KİLO VERMEK

Birçok popüler diyet yaklaşımı kısa sürede daha fit bir vücut sözü vermektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl zayıflama ürünlerine 33 milyar dolar harcanmaktadır. Fazla kilolu veya obez bireylerin birçoğu “Hızlı kilo vermek için ne yapmalı?” sorusuyla çözüm aramaktadır.

Hızlı Kilo Vermek Nedir?

Hızlı kilo vermek için ortaya atılan birçok ürün ve fikir bulunmaktadır. Kötü olan tarafı bütün bu uygulamaların aslında pazarlama taktikleri olmasıdır. İşte hızlı kilo kaybı vadeden birkaç uygulama;

Açlık Diyetleri

Ünlü isimler “temizlenme, arınma” olarak tanımlanan diyetleri popüler diyetler haline getirmişlerdir. Özellikle limon suyu, maydanoz, su, kırmızı biber gibi besinlerin ön plana çıktığı bu diyet tipleri 1950’li yıllardan beri farklı içeriklerle karşımıza çıkmaktadır. Hepsinin en büyük vaadi toksinlerinizden arınırken kilo vermektir.

Bunun dışında binlerce beslenme desteği ürün de kilo kaybı sözü vermektedir. Genel olarak bu ürünler besin öğelerinin emilimini engeller, metabolizma hızını arttırır ve yağ yakar.

Çok Düşük Kalorili Diyetler

Bilinen en hızlı kilo verme yöntemlerinden biri çok düşük kalorili diyetlerdir. Yapılan çalışmalar da bu tarz diyetlerle beslenen bireylerin hızlı zayıfladığını ortaya koymuştur.

Kremler, Medikal Cihazlar ve Daha Niceleri

Hızlı kilo vermek için piyasaya sürülen ürünlerin ve uygulamaların ucu bucağı yoktur. Birçoğunun amacı diyet yapmanın veya egzersizin yerini tutmaktır.

Hızlı Kilo Vermek İşe Yarar mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA besin takviyelerini kontrol etmektedir. Fakat bu ürünlere ilaç değil, besin muamelesi yapmaktadır. Ülkemizde ise buna benzer bir kontrol mekanizması henüz bulunmamaktadır.

Hızlı kilo verme vaadiyle internette satılan ürünler genellikle güvenli değildir. Yan etkisi kilo vermek olan reçeteli ilaçlar bulunmaktadır ve başka hastalıkların tedavisi için kullanılılar. Fakat tek amacı kilo verdirmek olan herhangi bir ilaç bulunmamaktadır.

Hızlı kilo verdirmeyi hedefleyen programlarda ise tüketilen besinler veya kullanılan ilaçlar değil, çok kısıtlanmış kalori alımı ve şiddetli egzersiz programları etkili olmaktadır.

Hızlı Kilo Vermek Riskli midir?

Hızlı kilo kaybı vücudun dengesini bozabilmektedir. Bu süreçte karşılaşılabilecek riskler şu şekildedir:

 • Safra taşları: Hızlı ve yüksek miktarlarda kilo kaybeden insanların %12-25’inde görülmektedir.
 • Susuzluk: Sıvı tüketimindeki düşüşe bağlı olarak görülmektedir.
 • Malnutrisyon: Genellikle haftalarca yeterince protein tüketmemek kaynaklı gözlemlenen bir durumdur.
 • Elektrolit Dengesizliği: Çok ciddi dengesizlik durumunda hayatınızı kaybetmenize neden olabilir.

Hızlı kilo vermenin diğer yan etkileri ise şöyledir:

 • Baş Ağrıları
 • Hassasiyet
 • Yorgunluk
 • Baş Dönmesi
 • Kabızlık
 • Menstüral Dengenin Bozulması
 • Saçların Dökülmesi
 • Kas Kaybı

Özellikle iddialı diyetler uygulandığında hızlı kilo kaybının yan etkileri diyetin türüne göre farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak protein içeriği düşük bir diyet ile uzun süreli beslenmek büyük tehlikelere neden olabilmektedir.

Hızlı Kilo Vermek İyi Bir Fikir midir?

Hızlı kilo vermek olumsuz etkilere sahip olabilir fakat bazı durumlarda hızla kilo kaybedilmesi gerekilebilir. Örneğin ciddi bir ameliyata girecek obez bireylerde (BKİ>30) hızla kilo kaybetmek elzem olabilmektedir. Bu gibi durumlarda düşük kalorili diyetler kilo kaybı için en mantıklı seçenek olarak değerlendirilmektedir. Özellikle bariatrik cerrahi müdahaleleri öncesinde, kronik hastalıkları da olan bireylerde bu gibi yöntemlere başvurulabilmektedir.

Hızlı kilo kaybetmek isteyen insanların birçoğu buldukları düşük kalorili diyet programlarını kendi başlarına yürütmeye çalışmaktadır. Burada atlanan nokta, beslenmenin çok bireysel olduğudur ve kilo verme sürecinin diyetisyen tarafından takip altında tutulması gerektiğidir.

Kişinin kendini aç bırakması kesinlikle iyi bir fikir değildir. Özellikle diyetinizde yeterince protein olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Kısa süreli, düşük kalorili beslenme programları takip edecekseniz, multivitamin takviyeleri ve probiyotik desteği işinizi kolaylaştırabilir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, hızlı kilo verdiren diyetlerin kalıcı kilo kaybı sağlamak konusunda başarısız olduklarıdır. Çok hızlı kilo vermek aynı hızda bu kiloları geri almak anlamına da gelebilir. Birçok birey bu gibi uygulamalardan sonra hızlıca verdiği kiloları geri alır.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap