hindiba kökü içeren içecek

Hindiba kökü lifi (beyaz hindiba otu) sabah kahvelerinizin yerini almaya aday ve son dönemde sağlık üzerindeki olumlu etkileri ile popüler olan bir besin türevidir. Hindiba koku köklerinden elde edilmektedir. İsim benzerliği bulunsa da karahindiba kökü ile karıştırılmamalıdır. Özellikle kahve yerine kullanımı birçok insanın sabah kahvesi rutininin yerine sağlıklı bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden hindiba kökü kahvesi sabah rutininizin bir parçası olabilir.

Bu popüler ürün, yüksek lif içeriğine rağmen ağızda yağ benzeri bir his bırakan bir dokuya sahiptir. Bu yüzden yalnızca kahvenin yerini tutmakla kalmaz aynı zamanda dondurmalar gibi besinlerde de yağ yerine kullanılabilecek iyi bir alternatiftir.

Hindiba koku lifi birçok açıdan ideal bir ürün gibi görünse de tek başına diyetteki lif içeriğini oluşturmak için yetersizdir. Doğru dozlarda kullanıldığında ise birçok faydaya sahip olacaktır. Birçok insanın günlük rutinine dahil olan bu besine bir de yakından bakalım. Peki hindiba nedir? Hindiba faydaları nelerdir?

Hindiba Kökü ‘nün Faydaları

Peki hindiba kökü ne işe yarar? Popüler olan birçok besin ve besin türevi gibi bu bitkinin kökü de tüm dertlere çağre olarak lanse edilmektedir. Fakat ön plana çıkan faydaları aşağıda sıralandığı gibidir.

Hındiba Koku Stresi Azaltır

Günlük hayatı stresli olan tüm bireylerde kahve bu duruma olumsuz katkılarda bulunabilmektedir. Kahvenin içeriğinde bulunan kafein, çok tüketildiğinde kalp ritminizi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu da vücut için artmış stres faktörü anlamına gelmektedir. Daha az kafein alımı uyku sırasında ve stresli durumlarda daha az epinefrin ve kortizol hormonu salgılanmasını sağlamaktadır.

Pharmacology Biochemistry and Behavior dergisinde 2006 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre, stresli yaşamları bulunan bireylerin kahve tüketimindeki artış, kortizol seviyelerinde de bir artış görülmesine neden olmaktadır. Bu bitkinin kökü kafein içermediğinde kafein tüketimini arttırmadan kahve alışkanlığını devam ettirmek için iyi bir seçenek olacaktır. Kortizol seviyeleri de yükselmeyeceğinden, stres miktarı da azalacaktır.

Hindibağ Kökü Antiinflamatuar Etkilere Sahiptir

Bitkilerde bulunan polifenoller birçok inflamasyona karşı koruyucu ve tedavi edici etkiye sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre 1 hafta boyunca kahve yerine bu bitkinin kökünden elde edilen lifi tüketen bireylerin kırmızı kan hücreleri üretiminde artış görülmüştür. Bu durum vücudun inflamasyona verdiği yanıtın arttığını göstermektedir.

Hindiba bitkisi inflamasyona karşı koruyucu bir etkiye sahiptir ve bu çok önemli bir gelişmedir. Çünkü inflamasyon birçok hastalığın kökeni olarak kabul edilmektedir.

Karaciğeri Korur

Bu bitkinin ekstratının kimyasal kökenli serbest radikallere karşı koruyucu etkisi olması 2015’te yayınlanan bir derleme çalışmasında öne sürülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre hindiba kökü ekstratı ile önden tedavi uygulaması oksidatif stresi ve karaciğer hücrelerinde buna bağlı olarak görülen hasarı önlemektedir. Bu sebeple karaciğer toksitesinin görülmesi ihtimalini de düşürmektedir (1)

Diyabete Karşı Koruyucu Olabilir

Bu bitkinin kökü diyabetik bir diyete eklenmeye oldukça uygun bir üründür.

Journal of Traditional and Complementary Medicine  dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, kavrulmuş bitki kökü ekstresi, vücuttaki glikoz seviyeleri ve yağ asidi yıkımından sorumlu olan bir protein türü olan adinopektin seviyelerini yükseltmiştir. Bu sonuçlara göre hindiba kökü ekstratının diyabet belirtilerini azaltabileceği ve önleyebileceği öne sürülmüştür. (2)

Osteoartirit Tedavisini Destekler

Yapılan çalışmalar bu bitki kökünün antiinflamatuar etkilerinin inflamatuar bir hastalık olan osteoartiritin belirtilerini azalttığı saptanmıştır. 50 katılımcıyla gerçekleştirilen bir çalışmada diz ve kalça bölgelerinde osteoartirit belirtileri bulunan hastalara  kökü verilmiştir. 18 katılımcı çalışmayı tamamlamıştır. Bu katılımcılardan 13’ünde ağrı ve hassasiyet konusunda olumlu yönde %20 gelişim saptanmıştır.(3)

Bağırsak Sağlığını Destekler

Bu bitkinin kökü bir prebiyotik türü olan inülin içermektedir. İnülin bağırsakta bulunan sağlıklı bakterilerin besini olarak kabul edilmektedir.

Bu iyi bir etki olsa da fermentasyon dolayısıyla bağırsaklarda gaz birikimi gerçekleşebilir ve rahatsızlık yaşanabilir. Yediğiniz besinlerden birinin size gaz yaptığını düşünüyorsanız bunun sebebi tükettiğiniz inülin olabilmektedir.

Kabızlığı Azaltır

İçeriğinde inülin dolayısıyla hindibağ kökünün kabızlığa iyi geldiği öne sürülmektedir. Yapılan bir çalışma günlük 15 gramlık hindibag tüketiminin yaşlı ve kabız bireylerde etkisini incelemiştir. 28 gün boyunca süren çalışmanın sonuçlarına göre hindiba kökü alan gönüllülerin kabızlık belirtilerinde ve hazımsızlık şikayetlerinde iyileşmeler görülmüştür. (4)

“Hindiba Nasıl Yenir?” sorusunun cevabına verilebilecek en güzel cevap hindiba salatası olacaktır.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap