Güzellik sırları söz konusu olduğunda cilt sağlığı özellikle birçok kadının ilgisini çeken konulardan biridir. Piyasada cilt güzelliği vaat eden birçok ürün bulunmaktadır. Bununla birlikte teniniz de diğer organlarınız gibi metabolizmanızın sağlık durumundan etkilenmektedir. Bu yüzden cilt güzelliği için önemli olan besinleri tercih etmek önemlidir. Makalenin devamında özellikle beslenme düzeninizle ilgili güzel bir cilt için yapılması gerekenler nelerdir öğrenebilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren Besinler

Peki cilt güzelliği için ne yemeli? Besinler yolu ile cilt nasıl güzelleşir? Harika bir cilde sahip olmak için en önemli güzellik sırları sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve bolca su tüketimidir. Deri sağlığı için ne yapmalıyız sorusuna verilebilecek en temel cevaplar bunlardır. Hadi cilt güzelliği için neler yapılmalı konusunu daha yakından inceleyelim.

NYU uzmanlarının ileri sürdüğü üzere, yediğiniz tüm besinler, vücudunuzun dış görünüşünü de etkilemektedir.

Birçok bireyin de fark edebileceği gibi beslenmenize dikkat etmediğiniz zamanlarda cilt güzelliğinizde de sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Birçok sağlık uzmanı beslenme düzeninizde güzellik sırları olarak nitelendirilebilecek cilt sağlığına iyi gelen besinler bulundurmadığınızda, belli başlı cilt problemleri ile karşılaşabileceğinizi öne sürmektedir.

Hiç ummadığınız bir vakitte cildinizde anormal akneler ve egzema gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız beslenme düzeninizi gözden geçirmenin vakti gelmiştir.

Güzellik Sırları: Cilt Güzelliği İçin Ne Yenmeli?

Diyetisyenler başta gelmek üzere, tüm sağlık personellerinin önerisi sağlıklı bir cilde sahip olmak için sağlıklı beslenme menüsü uygulamanız gerektiğidir. İşte cilt sağlığınızı destekleyebilecek bazı besinler:

Az Yağlı Süt Ürünleri

Cilde iyi gelen vitaminler listesi oldukça uzun olabilmektedir. Fakat söz konusu vitamin cilt için vitamin değerlendirilmesi yapıldığında ön sıralarda yer almaktadır. Sağlıklı bir cilt için önemli besin öğelerinden biri de A vitaminidir. A vitamini kaynağı olarak değerlendirilebilecek en iyi besin gruplarından biri az yağlı süt ürünleridir. Otoritelerin önerilerine göre de cilt güzelliği için önde gelen besin öğelerinden biri A vitaminidir. Özellikle deri hücreleri A vitaminine sağlıklı olmak için ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca uzmanların görüşlerine göre, tiroit fonksiyonlarınızda br sorun varsa ve diyabetli bir bireyseniz A vitamini alımınız ekstra önem taşımaktadır.

Bu sorunlara sahip bireylerin birçoğu beta-karoteni A vitaminine çevirememektedir. Bu yüzden A vitamini alımları yetersiz kalabilmektedir.

Bu süt ürünleri yalnızca vitamininden zengin değildir aynı zamanda bağırsak sağlığı için önemli bir mikroorganizma olan acidophilus türünü de içermektedirler. Bu bakterinin aynı zamanda cilt sağlığına da katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Sindirim sisteminizi destekleyen tüm besin öğeleri aynı zamanda cilt sağlığınızı da destekleyecektir.

Berry Grubu Meyveler

Berry grubu meyvelerin ortak oldukları en büyük özellikleri yüksek antioksidan kaynağı olmalıdır. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre berry grubu meyveler antioksidan kapasitesi en yüksek besinlerin başında gelmektedir. Sağlıklı bir cilt için bu besinlerden zengin bir diyet menüsüne sahip olmak önemlidir.

Serbest radikaller cilt için güneşe fazla maruz kalmak ile eşdeğer zarara neden olabilmektedir. Özellikle deri hücrelerinin DNA’larında serbest radikaller kaynaklı zararlar görülebilmektedir. Antioksidan aktiviteye sahip besinler cilt hücrelerinin DNA’larını bu hasarlardan koruyabilmektedir.

Bu hücrelerin DNA yapılarının korunması erken yaşlanmayı önlemek için başta gelen güzellik sırları arasında bulunmaktadır.

Ceviz, Somon, Kanola Yağı, Keten Tohumu

Söz konusu sağlıklı bir cilt için beslenmek olduğunda, esansiyel yağ asitleri güzellik sırları listesinin başında gelmektedir.

Esansiyel yağ asitleri öncelikli olarak sağlıklı hücre zarlarının oluşmasından sorumludur. Hücre zarları hücre için sadece zararlı dış elemanlardan korumazlar aynı zamanda hücre için faydalı olabilecek besin öğelerinin kontrollü bir şekilde alınmalarından ve atık maddelerin hücre dışına atılmasından sorumlulardır.

Hücre zarı aynı zamanda hücre içi sıvısının da içeride kalmasını sağladığından, hücrelerin daha uzun süre genç kalmasını sağlayabilmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarına neden olan inflamasyon süreçleri cilt sağlığını da olumsuz etkileyebilmektedir. Cilt sağlığı için güzellik sırları arasında yer alan esansiyel yağ asitleri aynı zamanda kalp ve damar sağlığınızı da koruyacaktır.

En çok bilinen esansiyel yağ asitleri olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir cilt için dengede olmalıdır. Birçok birey beslenme yoluyla yeterince omega-6 yağ asidi alırken, omega-3 yağ asidi tüketimleri yetersiz kalabilmektedir. Balık, ceviz ve keten tohumu bilinen en iyi omega-3 yağ asidi kaynakları arasında yer almaktadır.

Sağlıklı Yağ Kaynağı Olan Besinler

Sağlıklı yağlar, esansiyel yağ asitlerinden daha fazlasını içermektedir. Sağlıklı yağ kaynakları içeren bir beslenme menüsüne sahip bireylerde cilt nemli ve sağlıklı kalmaya devam eder.

Peki hangi yağlar cilt sağlığı için güzellik sırları arasında yer almaktadır? Özellikle yağ asitlerinin korunabilmesi için, ekstra virgin ve soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen yağların tercih edilmesi önemlidir.

Piyasada bulunan yağların birçoğu çok fazla işlem görmektedir. Bu yüzden sağlıklı olabilecek besin öğelerinden kayıp yaşanmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için daha az işlem görmüş yağların satın alınarak iyi muhafaza edilmesi çok önemlidir.

Sağlıklı yağ kaynaklarının bile oldukça yüksek kaloriler içerdiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu yüzden günlük yağ tüketiminize dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Tam Tahıllı Ürünler, Hindi, Ton Balığı ve Yağlı Tohumlar

Bütün bu besinlerin cilt sağlığı için güzellik sırları arasında yer almalarının en önemli nedenlerinden biri selenyumdur. Otoritelere göre selenyum hücre sağlığı için oldukça önemli bir besin öğesidir. Eğer vücutta selenyum seviyeleri yeterli miktarda ise, güneş ışınlarından kaynaklanan hasar bile az miktarda görülmektedir.

Edinburgh Üniversitesi‘nde gerçekleştirilen iki klinik araştırmaya göre, vücudun selenyum seviyeleri yüksek olduğunda, cilt kanserinin görülmesine neden olabilecek hücre hasarına neden olan oksidatif hasarda da azamalar görülmektedir. Fransız bilim insanları tarafından gerçekleştirilen başka bir çalışmaya göre, güneş ışınları dolayısıyla gerçekleşebilecek anormal hücre üremesi, selenyum, bakır ve E vitamini desteği ile önlenebilmektedir.

Tam tahıllı besinlerin tercih edilmesi de, beyaz un ile yapılan ürünlerin diyetinizde daha az yer alması anlamına gelecektir. Bu yüzden insülinin ani yükselmelerine bağlı olarak görülebilecek inflamasyonların önüne geçilebilmektedir. Bu inflamasyonlar bazı cilt problemlerinin görülmesine neden olabilmektedir.

Yeşil Çay

Söz konusu sağlıklı bir cilt için güzellik sırları olduğunda yeşil çay büyük bir önem taşımaktadır.

Yeşil çayın antiinflamatuar özellikleri, hücre zarını koruyarak cilt kanserinin görülmesi ihtimalini bile düşürmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre, oral olarak tüketimi de, cilde tonik olarak uygulanması da yeşil çayı cilt sağlığı için değerli bir ürün haline getirmektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre; yeşil çay ultraviyole ışınlardan kaynaklanan cilt kanseri riskinin önüne geçebilmektedir.

Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenollerin antiinflamatuar etkileri de genel sağlık için oldukça etkilidir.

Su

Sağlıklı bir cilt için güzellik sırları söz konusu olduğunda bolca su tüketiminin önemi göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Sıvı alımınız bütün günlük içeceklerinizden değil, sudan karşılandığında cildinizin ne kadar güzelleştiğine siz de inanamayacaksınız.

Cildinizin sağlıklı olması için günde en az 8 bardak su içmeniz gerekmektedir.

Su tüketiminize özen göstermeniz yalnızca deri hücrelerinin yeterince suya sahip olduğundan emin olmanız için değil, besin öğelerinin ve toksik maddelerin atılımı için de oldukça önemlidir.

Günlük su tüketiminiz yeterli olduğunda, vücudunuz terleme konusunda da sorun yaşamamaktadır. Terleme işlemi cildimizin temizlenmesi için önemli bir süreçtir.

Sonuç olarak doğal güzellik söz konusu olduğunda, cilt güzelliği ile birlikte gelen yüz güzelliği, sağlıklı ve güzel bir görünüş önemli bir hal almaktadır. Doğal güzellik sırları arasında değerlendirilebilecek sağlıklı beslenme konusuna ek olarak, özellikle pürüzsüz yüz için yine besinleri içerebilen güzel maskeler de bulunmaktadır.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap