Goji Berry günümüzdeki birçok süper besin gibi son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş olan bir çeşit süper meyvedir. Sağlık üzerinde olumlu etkileri oldukça fazla olsa da yan etkileri konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir.

Goji Berry Nedir ?

Goji Berry (Latince Lycium barbarum – Dereza vulgaris) kurt üzümü meyvesi veya Gou gi zi olarak bilinen; Asya tıbbında tarih boyunca genel tonik ve vücudun mükemmel şekilde korunmasına yardımcı olan meyve olarak adlandırılan bir besindir.

Goji Berry Faydaları ve Goji Berry Zayıflama Etkileri

Goji meyvesi, kilo vermek için başka yollar olmadan kullanıldığında, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaz. Gojı Berry’i diyet ve egzersizlerle birlikte kullanmanız goji berry ile zayıflayanlar klübüne girmenizi sağlar.

Yüksek Antioksidan İçeriğine Sahiptir

Çoğu diğer süper meyveler gibi, antioksidanların mükemmel bir kaynağı olup, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve vücudun yüksek seviyedeki iltihaplardan korunmasını sağlarlar.Zira bu besinler vücutta bulunan serbest radikal hasarıyla savaşırlar. Goji meyvesi içersinde bulunan antioksidanların miktarı açısından, oksidatif stresin azaltılmasına yönelik olağanüstü kabiliyetlerini gösteren diğer faydalı meyveler ile birlikte yüksek bir ORAC değeri vardır.

Kan Şekerini Dengeler

Glisemik indeks üzerinde saf glikoza 100 değer atanır. 70 ya da daha düşük dereceli gıdalar yüksek GI olarak kabul edilirken, 55’in altındaki gıdalar düşük GI olarak kabul edilir ve iştahı azaltmasının yanında besinden tatmin olma hissini arttırır. Goji meyvesinin diğer meyvelere göre GI karşılaştırması aşağıdaki gibidir;

    • Goji Berry – 29
    • Elma – 38
    • Portakal – 42
    • Muz- 42
    • Karpuz – 76

Bu sebeple  kullananların yorumları genellikle açlık hissini bastırdığı yönündedir.

Enerjinizi Arttırır

Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak Goji Berry suyu içmek, bireylerin enerji düzeylerinin ve ruh hallerinin olumlu yönde artırmasını sağlarken sindirim sağlığının iyileştirmesine yardımcı olabilir. İki hafta boyunca goji suyu içen katılımcılar, “genel iyilik hali” duyguları, artan enerji seviyeleri ve daha iyi mide-bağırsak fonksiyonu açısından gelişme göstermiştir.

Goji Berry Nasıl Kullanılır ve Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır ?

Kullanımı kültürden kültüre değişim göstermektedir. Bu nedenle tek doğru yoktur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve yaşlanmayı önlemek için faydalı olacak C vitamini bakımından zengin bir içki elde etmenizi sağlayan diğer meyveler eklemek için lezzetli bir doğal meyve suyu hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Bu Goji meyve suyu yapmak için gereken malzemeler şunlardır:

8 Goji meyvesi
1 Adet Limon
1 Adet Kivi
Yarım Bardak Maden Suyu

Tüm meyveleri mikserin içerişine koyup birkaç saniye çevirdikten sonra üstüne maden suyu ekleyip tüketebilirsiniz.

Zararları Nelerdir?

Goji meyveleri bazı ilaçlarla etkileşimde bulunabilir. Varfarin (kan tinerleri) kullanırken goji berryden kaçmak isteyebilirsiniz. Ayrıca bu meyve diyabet ilaçları ve kan basıncı ilaçlarıyla da etkileşime girebilir, bu yüzden önce doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.
Sağlıklı bireylerde ise goji meyvesini normal miktarda tüketmeniz güvenlidir.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap