Göbek yağı eritme konusu bütün bireylerin en büyük sorunlarından biridir. Bel çevrenizin yağlanması sadece kıyafetlerinizin üzerinize daha dar gelmesine neden olan bir durum değildir. Birçok insan göbek yağlarını eritme amacıyla mucizevi beslenme müdahaleleri ve göbek hareketleri-yağ yakıcı zayıflama egzersizleri arasa da mesele sadece görsel kaygılar olmamalıdır. Ayrıca visseral yağlanma olarak da adlandırılan bu yağlanma türü ciddi anlamda zararlı da olabilmektedir. Peki göbek yağları nasıl erir?  Bu sorunun cevabı için makalemizin geriye kalanını okuyabilirsiniz. Göbek Yağı Eritme İmkansız Değil

BÖLGESEL İNCELME: GÖBEK YAĞI NASIL ERİTİLİR?

Bel çevresinin yağlanması kalp hastalıkları, tip 2 diyabet gibi hastalıklar için büyük bir risk faktörüdür. Bu yüzden göbek yağı eritme meselesi sadece görsel bir konu değildir.

Birçok sağlık otoritesi kilonun sınıflandırılması ve metabolik hastalık riski oluşturma oranının hesaplanması için Beden Kitle İndeksi (BKİ) değerinden faydalanmaktadır. Yalnızca toplam kilo ve boy değerlendirilen bir yöntem olduğundan BKİ verisi özellikle metabolik hastalıklar riskinin belirlenmesi için yeterli değildir.

Bel çevresi yağlanması yüksek olan bireyler, toplam görüntüleri ince bile olsa, büyük bir sağlık riski taşımaktadır. Bu yüzden zayıfım ama göbeğim var gibi söylemlerde beraberinde sağlık problemlerini getirebilir. Bel bölgesi inceltme genellikle kronik hastalıklar riskini ve belirtilerini azaltır.

Göbek Yağı Eritme Yöntemleri

Peki göbek yağı nasıl eritilir? Bel çevresinden kilo kaybı sağlanması zor olsa da abdominal yağlanmayı azaltmak için yapabileceğiniz bazı uygulamalar bulunmaktadır. İşte bu amaca hizmet eden bazı bölgesel zayıflama yöntemleri:

Bolca Çözünebilir Lif Tüketin

Çözünebilir lifler suyu içlerine çekerler ve besinlerin sindirim sisteminizden daha yavaş geçmesini sağlarlar.

Yapılan araştırmalar bu tip liflerin sizi daha tok hissettirerek daha az yemenizi sağladığını öne sürmektedir. Ayrıca besinlerden kalorili emilimini de engelleyebilirler.

Ayrıca çözünebilir lifler göbek yağlarını eritmek konusunda da yardımcı olabilir. 5 yıl süren ve 1100 katılımcıyla gerçekleşen bir çalışmaya göre, her 10 gramlık çözünür lif artışıyla, bel çevresinin yağlanması %3.7 oranında düşüş göstermiştir.

Her gün yüksek lifli besinler tüketmeye gayret edin. Kabak çekirdeği, brüksel lahanası, avokado gibi besinler çözünür lifler açısından zengindir.

Trans Yağlar İçeren Besinlerden Uzak Durun

Trans yağlar, doymamış yağlara hidrojen eklenmesi ile oluşmaktadır.

Bazı margarinler ve soslar trans yağlar içermektedir. Ayrıca bazı işlenmiş ve paketli gıdalara da trans yağlar eklenmektedir.

Trans yağlar enflemasyon, kalp hastalıkları, insülin direnci ve abdominal yağlanma ile ilişkilendirilmektedir.

6 yıl süren ve maymunlarla yürütülen bir çalışmada yüksek oranda trans yağ içeren bir diyetle beslenen maymunlarda %33 oranında daha fazla abdominal yağlanma görülmüştür.

Bel çevresinin yağlanmasını önlemek ve sağlığınızı korumak için besinlerin etiketlerini iyi okuduğunuzdan ve trans yağlardan uzak durduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Çoğunlukla trans yağlar etiketlerde karşınıza kısmen hidrojenize edilmiş yağlar olarak çıkacaktır.

Çok Fazla Alkol Tüketmeyin

Bazı alkol türleri küçük miktarlarda sağlık için yararlı olabilmektedir. Fakat çok fazla alkol tüketimi çoğu zaman sağlığınıza zarar vermektedir.

Gözlemsel çalışmalar yüksek miktarda alkol tüketiminin bel çevresi yağlanması riskini büyük oranda arttırdığını ileri sürmektedir.

Alkolü azaltmak göbek yağı eritme konusunda atabileceğiniz ilk adımlardan biridir.

2000 kişiden fazla katılımcıyla gerçekleşen bir çalışmada, neredeyse her gün fakat ortalamaya vurduğunuzda günde bir taneden az alkol tüketen bireylerde bel çevresi yağlanması, daha uzun aralıklarla fakat yüksek miktarda alkol tüketen bireylere kıyasla daha düşük bulunmuştur.

Stres Seviyenizi Azaltmaya Çalışın

Stres, bel çevresinin yağlanmasını kolaylaştıran kortizol hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olur. Bu hormon aynı zamanda stres hormonu olarak da bilinmektedir.

Araştırmalar yüksek kortizol seviyelerinin iştahı arttırdığını ve abdominal yağlanmayı tetiklediğini ileri sürmektedir.

Buna ek olarak bel çevresi hali hazırda yağlı olan kadınlar, daha fazla kortizol hormonu salgılamaya meyillidir.

Stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracak yöntemler bulup, bel çevresi yağlanmasının önüne geçmeyi deneyebilirsiniz.

Çok Fazla Şekerli Besin Tüketmeyin

Şeker yüksek miktarda tüketildiğinde birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilen, basit bir karbonhidrat olan früktoz içermektedir.

Gözlemsel araştırmalar artmış şeker alımı ve bel çevresi yağlanması arasında doğru orantılı bir ilişki bulmuştur.

Yalnızca rafine şekerlerin bel çevresi yağlanmasına neden olmayacağını bilmekte fayda vardır. Bal gibi besinlerde yüksek tüketildiklerinde bel çevresi yağlanmasına neden olabilirler. Bu yüzden şeker içeriği yüksek olan besinleri tüketirken dikkatli olmak göbek yağı eritme konusunda size yardımcı olacaktır.

Özellikle Rafine Karbonhidratlar Olmak Üzere Karbonhidrat Alımınızı Kısıtlayın

Konu bel çevresi yağlanmasının giderilmesi olduğunda karbonhidrat alımının kısıtlanması olumlu sonuçlar görülmesini sağlayabilmektedir.

Günde 50 g ile sınırlandırılan karbonhidrat içeren diyetler, fazla kilolu bireylerde bel çevresi yağlanmasının giderilmesi, tip 2 diyabetli ve polikistik over sendromuna sahip bireylerde (PKOS) semptomların giderilmesi için kullanılmaktadır.

Karbonhidrattan oldukça kısıtlı bir diyetle beslenmek zorunlu değildir. Bazı araştırmalar rafine karbonhidratların işlenmemiş, lif içeriği yüksek kompleks karbonhidratlar ile değiştirilmesinin de bel çevresinin yağlanmasını önlediğini ileri sürmektedir.

Yemek Pişirirken Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Yapılan araştırmalar Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitlerinin (MCT) metabolizmayı hızlandırabileceğini ve yüksek kalori alımına bir tepki olarak gerçekleşen yağ depolanmasını azaltabileceğini ortaya koymaktadır.

Bazı kontrol çalışmaları abdominal bölge yağlanmasını azaltabileceğini de ileri sürmektedir.

Obez erkek katılımcılarla gerçekleştirilen bir çalışmada, bu katılımcılara 12 hafta boyunca Hindistan cevizi yağı verilmiştir. Diyet ve egzersiz rutinleri değişmeyen katılımcıların bel çevreleri ortama 2.86 cm incelmiştir.

Hindistan cevizi yağının etkilerini inceleyen çalışmalarda kullanılan miktar olduğundan bel çevresi yağlanmasına karşı günde 2 yemek kaşığı (30 ml) tüketim gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Fakat yine de Hindistan cevizi yağının yüksek kalorili bir besin olduğunu ve diyetinize ekstra yağ eklemek anlamına geldiğini unutmayın. Bu yüzden halihazırda tükettiğiniz yağları Hindistan cevizi yağı ile değiştirmeyi deneyin.

Şekerli İçecekleri İçmekten Kaçının

Şeker ile tatlandırılmış içecekler genellikle sıvı früktozla doludur. Fruktoz hızlıca metabolize olduğu için yüksek oranlarda alındığında bel çevresinin yağlanmasına neden olabilir.

Yapılan çalışmalar şekerli içeceklerin karaciğerdeki yağ oranını arttırdığını ortaya koymuştur.

Şekerli içecekler, yüksek şekerli besinlerden daha kötü etkilere sahip olarak saptanmıştır. İnsan beyni sıvı kalorileri, katı kaloriler gibi metabolize etmediğinden, daha fazla kalori alma ihtimaliniz yüksektir.

Bel çevresi yağlanmasından kurtulmak için şekerli içecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız en iyi seçenek olacaktır.

Uyku Kalitenizi Arttırın

Uyku kaliteniz, kilonuz da dahil olmak üzere sağlıklı bir vücut için her açıdan önemlidir. Yapılan çalışmalar yeterince uyumayan bireylerin daha fazla kilo almaya eğilimli olduklarını ortaya koymuştur.

16 yıl süren ve 68,000 kadar kadınla gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarına göre günde 5 saatten az uyuyan kadınlar, en az 7 saat uyuyan kadınlara kıyasla daha kolay kilo almışlardır.

Uyku apnesi olarak adlandırılan ve uyku sırasında kısa süreli nefes almanın durmasından oluşan rahatsızlıkta artmış bel çevresi yağlanmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Günde 7 saate yakın uyumaya ek olarak, kaliteli bir uyku uyuduğunuzdan da emin olmanız gerekmektedir.

Bu yüzden uyku apnesi ve benzeri bir uyku sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz ve tedavi yöntemleri araştırmanız gerekmektedir.

Her Hafta Yağlı Balıklar

Bazı araştırma verileri omega-3 yağ asitlerinin abdominal bölge yağlanmasını azalttığını öne sürmektedir.

Karaciğer yağlanması bulunan yetişkin ve çocuklarla yapılan çalışmada balık yağı takviyesinin abdominal yağlanmayı anlamlı olarak düşürdüğü saptanmıştır.

Haftada 2 kez balık yemeye özen göstermeniz bu noktada size yardımcı olabilir.

Diyetinize Elma Sirkesi Ekleyin

Elma sirkesinin kan şekerini düşürmek gibi sağlık üzerine birçok faydası bulunabilmektedir.

İçerdiği asetik asit, abdominal bölge yağlanmasını yapılan hayvan deneylerinde azaltmıştır.

Obez erkek katılımcıları içeren bir kontrol çalışmasında, 12 hafta boyunca günde 1 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen katılımcıların beli ortalama 1.4 cm incelmiştir.

Elma sirkesi bu konuda faydalı olsa da yüksek miktarda tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu yüzden günde 1-2 yemek kaşığını aşmamaya gayret etmeniz gerekmektedir.

Probiyotik Besinler Tüketin veya Takviye Alın

Probiyotikler bazı besinlerde ve takviyelerde bulunan sağlıklı bakterilerdir. En önemli özellikleri gaz şikayetlerini azaltarak, bağışıklık sistemini güçlendirmeleridir.

Araştırmalar kilo kontrolünde farklı bakterilerin rol aldığını ve doğru miktarlarda bulunduklarında, hem toplam kilo kaybında hem de bel çevresinin azalmasında etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.

Özellikle bel çevresi yağlanmasını azaltan bakteriler Lactobacillus familyasından olarak belirlenmiştir

Probiyotik takviyeleri birden fazla türde bakteri içermektedir. Bu yüzden içeriklerine dikkat ederek satın almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Böylece göbek yağı eritme konusunda daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay kafein ve epigallokateşin gallat (EGCG) içermektedir. Bu iki madde de metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

EGCG bir tür kateşindir. Yapılan çalışmalar kateşinin bel çevresi yağlanmasının önlenmesinde etkili olduğunu saptamıştır.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap