Yumurta selenyum, iyodin, fosfor, molibden, kolin, lütein, A, B2, B5, B12, E, D ve K vitamini içeriği ile genel anlamda besleyici (ve tamamen İlkel) bir güç kaynağıdır. Buna 5,5-6 gram sağlıklı protein, triptofan ve temel yağ asitleri için önerilen günlük besin alım miktarınızın %20’sini de ekleyin. Çiğ yumurta zararlı mı ve çiğ yumurta kas yapar mı sorunu özellikle Rocky filminden sonra ortaya atılmıştır.

Peki çiğ yumurtanın tercih edilmesinin sebebi nedir ? En önemlisi çiğ yumurta İçilir mi ?

Çiğ Yumurta İçmek

Birçok kişi, ısıtma sırasında bazı besin maddelerinin yok olabilmesi nedeniyle ciğ yumurta yemeyi tercih eder (Her ne kadar bu neredeyse her şeyin pişirilmesi için geçerli olsa da pişirme işlemi bazı besin maddelerini sindirilebilirliğini de artırmaktadır, işte bu nedenle çiğ yemeyi tercih edenler ve geleneksel olarak pişirenler arasında tartışmalar süregelmektedir.) Bazı kişiler kimyasal yapıdaki herhangi değişiklikten kaçınılması gerektiğini düşünmektedir. Bu nedenle çiğ yumuta içmenin faydaları olduğunu söylerler. Bizler ise bunu düşünmeyiz. Her ne kadar bazı vitaminler (C, B6 ve B9 vitaminleri gibi) daha hassas olsa ve ısıtma sırasında potansiyelini kaybetse de (ne kadar fazla/uzun süre ısıtılırsa kayıp da o kadar fazladır) diğer besin maddelerinin potansiyeli artar.

Çiğ Yumurtanın  Zararları

Çiğ yumurta yemenin 3 önemli yan etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler insan sağlığına zarar verebilir ve protein emilimi etkileyebilir şekildedir. İsterseniz gelin 3 probleme bir göz atalım.

1.ÇİĞ YUMURTA PROTEİNİ SİNDİRİLEMEZ !

Araştırmacılar yumurta proteininin ısıtılması halinde biyolojik olarak kullanılabilirliğinin arttığını ortaya koymuştur. Bakınız:Digestibility of Cooked and Raw Egg Protein in Humans as Assessed by Stable Isotope Techniques

Bu çalışma göstermiştir ki ısıtıldığı zaman yumurta proteini daha fazla sindirilebilmektedir.

 • Çiğ yumurta proteininin sindirilme orası %50 iken
 • Pişmiş yumurta proteininin sindirim orası %91 ‘dir.

Bunun nedeni ise proteinin yapısındaki değişim ve sindirim enzimlerinin peptit bağlarına nüfuz edebilir hale gelmesidir.  Kısaca eğer yeterli proteini almak istiyorsanız yumurtanızı çiğ yemek hiç mantıklı olmaz.

2.ÇİĞ YUMURTA BİYOTİN EKSİKLİĞİ RİSKİNİ ARTTIRIR

Çiğ yumurta tüketilmesi nihayetinde biyotin eksikliği riskini arttırmaktadır. Her ne kadar yumurta sarısı zengin bir biyotin kaynağı olsa da yumurta akı, biyotin ile bağ kurarak bu besin maddesinin emilimini önleyen bir glikoprotein olan avidin içermektedir. Avidin pişirildiği zaman genellikle etkisiz hale gelir. Bu da yumurta sarısındaki biyotinin vücutta tam olarak emilebileceği anlamına gelmektedir. Kısaca saçların güçlenmesi için gerekli biyotini ancak yumurtayı pişirdiğinizde elde edebilirsiniz.

Ama yok ben çiğ yumurta tüketeceğim diyorsanız, bol miktarda biyotin bakımından zengin gıda (pazı yaprağı, domates, havuç, karaciğer ve diğerleri) yemeniz gerekmektedir.

3.SALMONELLA BAKTERİSİ BULAŞI OLABİLİR

Sıklıkla dile getirildiği kadar olası bir durum olmasa da yaygın olarak bilinen Salmonella riski söz konusudur. Bu risk 10 binde 1 (CDC) ya da 30 binde 1 (Risk Analizi dergisi) olarak tahmin edilmektedir. Her ne kadar yumurta kabuğunun yıkanması bu riski oldukça düşürse de riski tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Tavuğun üreme dokularındaki enfeksiyon nedeniyle salmonella yumurta sarısında da mevcut olabilir.

Elbette söz konusu salmonella veya besin değeri olduğu zaman tüm yumurtalar eşit değildir. Bir araştırmaya göre organik, özgür tavuk yumurtaları sadece besin maddesi bakımından yoğun olmakla kalmamakta, aynı zamanda batarya kafes sisteminde yaşayan tavuklara göre çok daha az hastalık riski taşımaktadır. Otlayan, doğal bir diyetle beslenen ve gezinebilecek daha fazla alana sahip tavuklar doğal olarak daha sağlıklıdır. Araştırmada batarya kafes gruplarının %25’inin enfeksiyon taşıdığı belirlenirken, hem organik hem de özgür tavuk çiftliklerinde bu rakam sadece %5’ti. (Organik olmayan özgür tavuk çiftliklerinde ise %6,5.) Basit soğutma işlemi herhangi salmonella bakterisinin çoğalmasını önleyebilir ve enfeksiyonlu yumurtalardan gerçekten hastalanma riskini en aza indirebilir.  Çok küçük yaştaki çocuklar, hamileler veya bağışıklık sistemi zayıf kişilerde salmonella riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Yumurtayı pişirdiğimiz zaman salmonella riskini elimine etmiş oluyoruz.

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Bütün bunları söyledikten sonra, çiğ yumurta içmeyi düşünüyorsanız karar tabiki sizin. Bu noktada çiğ yumurta nasıl içilir, neye yarar veya sese iyi gelir mi sorularını tartışmıyorum bile. Unutmayın çiğ yumurta kilo aldırmaz ve besin değeri – kalorisi aynıdır.

Eğer çiğ yumurta seviyorsanız durmayın –tabi ki yukarıdaki bilgileri unutmadan. Eğer yumurtanızı pişirecekseniz, aşırı pişirmekten kaçınmak için altını kısmanızı tavsiye ederim. Bazıları kolesterolü okside etme endişesi nedeniyle yumurta sarısını olduğu gibi ve sıvı halde bırakan pişirme yöntemlerini (yumurta sarısı yukarıda ya da çılbır gibi) tercih etmektedir. Orta yolu tercih edebilirsiniz. .

CategoryBlog
 1. 22 Ağustos 2019

  I prefer it`s true and hmm i dont know i think raw egg doesen’t have risk and im small bodybuilder and i drink raw egg

  My seen about ita true but i continue to drinking

  Maybe u shoud drink

  Thanks

  Thank Mr. Adwerd Johnson

Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap