South Beach Diyeti Dr. Arthur Agatston ve diyetisyen Marie Almon tarafından 1990’lı yılların başında planlanan bir diyet programıdır. Çok satanlara giren bir kitap haline getirildikten sonra 2003 yılında popüler olmuştur.

South Beach Diyeti Nedir?

Bir doktor ve bir diyetisyen tarafından tasarlanan South Beach Diyeti 2000’li yılların başında oldukça popüler bir hale gelmiştir. Zayıf insanların daha çok ilgi çektiği milenyum çağında hızlı kilo kaybı vaadeden diyetlerin arasında yerini almıştır.

Avokado South Beach Diyetinin herhangi bir evresinde yenilebilecek sağlıklı bir besindir.

Başlangıçta bireyleri kalp hastalıklarına karşı korumaya odaklanan bir diyetken hızlıca kilo kaybı için popüler bir diyet olarak kabul görmeye başlamıştır.

Dr. Agatston bu diyeti, düşük yağlı, yüksek karbonhidrat içerikli diyetlerin kilo vermesi için uzun vadede başarısız olduğunu gözlemlediği için geliştirdiğini söylemektedir.

Bu diyet programının geleneksel düşük karbonhidratlı diyetlerden farklı olduğu, doğru karbonhidratları seçmeye odaklandığı belirtilmektedir.

Bu karbonhidratlar tam tahıllı olanlar, bazı sebze ve meyveler olabilmektedir. Ayrıca diyet, zeytinyağı gibi uygun yağlar ve yağsız protein kaynakları içermektedir.

South Beach Diyeti Nasıl Yapılır?

South Beach diyet listesi bazı karbonhidrat türlerinden, glisemik indekslerine dayanarak uzak durulması gerektiğini belirtmektedir.

Mayo Clinic’te paylaşılan bir bilgiye göre, yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerini hızlıca yükseltmekte, daha yüksek seviyelere çıkarmakta ve daha uzun süre yüksek seviyelerde tutmaktadır.

Bu bilgiden yola çıkılarak elde edilen bazı kanıtlara göre, artmış kan şeker seviyeleri açlık hissinin gelişmesini sağlayıp, bireylerin daha fazla yemesine neden olmaktadır.

South Beach Diyeti Üç Farklı Basamaktan Oluşmaktadır

South Beach Diyeti üç basamaktan oluşmaktadır. Birinci basamak kilo verme sürecinin başlaması içindir, ikinci basamak diyeti uygulayan bireyi ideal ağırlığına getirmektedir ve üçüncü basamak var olan ideal kilonun korunmasına yöneliktir.

Birinci Basamak: Kilo Verme Sürecinin Başlaması

Diyetin birinci basamağı 2 hafta boyunca sürmektedir.

Kan şeker seviyelerini dengeleyerek, şekerli besinlere ve rafine nişasta içeren besinlere olan açlığı ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu basamakta hızlı bir kilo kaybı gözlemlenebilmektedir.

Birinci basamakta diyeti uygulayan birey normal porsiyonlarda olduğu sürece aşağıda belirtilen besinleri normal bir şekilde yiyebilmektedir:

 • Yağsız kırmızı et
 • Tavuk
 • Hindi
 • Balık ve kabuklular
 • Tofu
 • Yumurta
 • Yağı azaltılmış peynirler
 • Yağlı tohumlar
 • Baklagiller
 • Sebzeler

Diyeti uygulayan bireylerin, bir gün içinde, tatlı da içeren, üç dengeli ana öğün ve ek bir tane ara öğün tüketmesi gerekmektedir.

Ara öğünler diyeti uygulayan birey aç olmasa bile önemlidir ve atlanmamalıdır. Çünkü doygunluk hisseden bir birey bir sonraki öğünde fazla yemek yeme riskini ortadan kaldırmaktadır.

Birinci basamakta uzak durulması gerekilen besinler, ekmek, pirinç, patates, makarna, hamur işleri, şekerli besinler, kek, şekerlemeler, dondurma, meyveler ve alkollü içeceklerdir.

Yasaklanan bu besinlerin bazıları diyete ikinci ve üçüncü basamakta eklenmektedir.

İkinci Basamak: Hedef Kiloya Ulaşmak

İkinci basamak South Beach diyeti uygulayan birey hedeflediği kiloya ulaşana kadar devam etmektedir.

Meyve, tam buğdaylı ürünler ve bazı ekstra sebzeler olmak üzere uygun görülen karbonhidratlar diyete bu basamakta yeniden eklenmektedir.

Karbonhidratlar tam tahıllı formunda olmalıdır.

Kilo kaybı düzenli olarak devam etse de birinci basamakta olduğundan daha yavaş bir şekilde ilerleme gösterebilir. Diyetin ikinci basamağının uygulanması sonucunda bireylerin metabolizmasına bağlı olarak haftada 500 gram ila 1000 gram arasında bir kilo kaybı beklenmektedir.

Bu diyeti geliştiren uzmanlar, yavaş ve düzenli bir kilo kaybının daha iyi olduğunu çünkü daha uzun süre korunabileceğini söylemektedir.

İkinci basamakta diyeti uygulayan bireyler tam tahıllı ekmek, makarna, birçok meyve ve bazı tatlı seçenekleri şeklinde sıralanan “iyi” karbonhidratları diyetlerine yeniden dahil etmektedir.

Bazı bireyler kilo kaybettikten sonra tekrar karbonhidrat tükettiklerinde kilo almaktan endişe duymaktadır.

Dr. Agatston ise bireylerin diyetlerine yeniden karbonhidrat eklemelerinin sağlıklı ve uzun bir hayata sahip olmak için gerekli olduğunu söylemektedir.

Bu karbonhidratlar küçük porsiyonlar halinde ve yavaş yavaş diyete dahil edilmektedir.

Öncelikle, tek bir çeşit karbonhidrat, tek bir öğüne bir hafta boyunca eklenmektedir. Bu süreçte diyeti uygulayan birey yeniden diyete dahil edilen bu karbonhidrata nasıl tepki verdiğini gözlemlemelidir.

Eğer vücut olumlu bir şekilde yanıt verirse, ikinci bir karbonhidrat türü de diyete dahil edilmektedir. Tekrar gözlem sürdürülmelidir. Eklenen karbonhidratlara uygun tepki olarak kabul edilebilecek noktalar, artmış ve düzelmiş enerji, uyku kalitesi, duygu durumu, bağırsakların düzgün çalışması olarak sıralabilir.

Bu süreç birey her gün 2-3 porsiyon doğru karbonhidrat tüketene kadar devam etmektedir. Kompleks, yüksek lif içerikli, tam tahıllı besinler, meyve, patates, bezelye ve esmer pirinç gibi besinler doğru karbonhidratlar olarak değerlendirilmektedir.

Eğer ikinci basamakta birey kendini rahat hissetmezse, birkaç günlüğüne birinci basamağa geri dönebilirler.

Eğer aşağıda belirtilen sorunlar görülmeye başlarsa, birinci basamağa geri dönmek uygun olacaktır:

 • Belirli besinleri aşerme
 • Karbonhidrat porsiyonlarını kontrol etmekte sorun yaşama
 • Kilo artışı
 • Kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönmek

Hedef kiloya ulaşıldıktan sonra üçüncü basamağa geçilmelidir.

Üçüncü Basamak: Bir Hayat Tarzı Olarak Benimseme

South Beach Diyeti sayesinde, bireyler her besini dengeli bir şekilde tüketerek, sahip oldukları yeni kiloyu uzun süre koruyabilmektedir.

Üçüncü basamak, yeni kilonuzu sürdürme sürecidir. Bu basamakta, bu diyet uygulamalarını bir yaşam stili haline getirmek hedeflenir.

Eğer kilo artışı görülürse veya besin aşermeleri geri gelirse, diyeti uygulayan birey birinci veya ikinci basamağa geri dönebilir.

Diyetin bulucularının iddiasına göre üçüncü basamağa geçmiş bireyler, önceden sahip oldukları yeme düzenine geri dönmemektedir. Bunun yerine doğru besin seçimleri yapmaya devam etmektedirler. Yeni tarifler deneyerek yaşam tarzlarından zevk almaktadırlar.

Üçüncü basamak, ideal vücut ağırlığını korurken, daha iyi bir sağlık deneyimi yaşamanızı sağlamaktadır.

South Beach Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Diyetin bulucularına göre, diyeti uygulayan insanlar şu konularda başarılı olmaktadır:

 • İdeal kiloyu uzun bir süre korumak
 • Diyabeti önlemek
 • Normal kolesterol ve kan yağları seviyelerine ulaşmak.
 • Hipertansiyonu önlemek.

South Beach Diyetiyle bireyler daha sağlıklı hissederken, yedikleri yemekler onları tatmin etmektedir. Bu yaklaşım bir diyetten çok bir yaşam stilidir.

South Beach Diyeti Neden Bu Kadar Popüler?

Diyetin yaratıcıları hem etkili hem de kolay uygulanabilecek bir diyet olmasını buna sebep olarak göstermektedirler. Bu diyeti takip ederken, kalori saymanıza gerek kalmamaktadır.

Diyet planlamasına ek olarak, tarif kitapları ve uyumlu ürünler de pazarlandığı için, Mayo Clinic South Beach Diyetinin genel beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için etkili olabileceğini öne sürmektedir.

South Beach Diyetinde Ne Yiyebilirsiniz?

South Beach Diyetinin internet sitesinde uygulayabileceğiniz birkaç yemek tarifi bulunmaktadır.

Birinci Basamağa Uygun Yemekler

 • Kahvaltı: Keçi peynirli ve kuşkonmazlı omlet veya tarçınlı rikottolu krema
 • Öğle yemeği: Biftek ve fasulye chili veya yengeçli ve avokadolu salata
 • Akşam yemeği: Teksas mop sosla pişirilmiş ızgara biftek veya sarımsaklı mantarlı hindi ve beyaz fasulye
 • Ara öğün: Az yağlı köy peyniriyle doldurulmuş çeri domatesler veya buzlu vanilyalı sütlü kahve

İkinci Basamağa Uygun Yemekler

 • Kahvaltı: Kuru kayısılı, cevizli, baharatlı yulaf ve sebze suyu kokteyli
 • Kahvaltı sonrası ara öğünü: Baharatlı limonlu olgunlaşmamış soya fasulyesi
 • Öğle Yemeği: Baharatlı Tavuk ve cilantro sosu, lahana salatası ve yağsız süt
 • Öğleden sonra ara öğünü: Yağsız köy peyniriyle doldurulmuş çeri domatesleri
 • Akşam yemeği: Savory sosuyla hazırlanmış ızgara tavuk, Viyetnam stili pişirilmiş sebzeler, esmer pirinç ve yağsız süt
 • Tatlı: Çikolatalı beze

Uzmanlar South Beach Diyeti Hakkında Ne Söylüyor?

Mayo Clinic, diyetin yönergeleri takip edildiği sürece genel olarak güvenli olduğunu söylemektedir. Yalnızca karbonhidratların çok kısıtlanmaması gerektiğiyle ilgili uyarıda bulunmaktadır. Aynı zamanda ikinci basamağı çok sık ziyaret etmesi gereken bireylerin dikkatli olması gerekmektedir.

South Beach Diyetinin kitabı çıktından üç sene sonra yapılan ve Journal of General Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, kitapta belirtilen gerçeklerin %67’sini karşılamamaktadır.

Doğruluğu tartışılan veya büyük bir medikal araştırmasıyla desteklenmeyen sağlık iddiaları aşağıda belirtilmektedir:

 • “İnsanlar 2 hafta içinde 4-6 kg vermektedir.”
 • “Havuç, kök sebzeler ve karpuz yüksek glisemik indeksli besinler olduğu için kilo artışına neden olmaktadır.”
 • “Yağ ve proteinler, karbonhidratlardan daha çok doygunluk hissi sağlamaktadır.”
 • “South Beach Diyeti bilimsel olarak araştırılmış ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.”

Büyük bir beslenme tipi değişimi gerçekleştirirken, bir diyetisyenden destek almak iyi bir fikir olacaktır. Uzmanlar popüler diyetlerin sağlık garantisi olup olmadığı konusunda daha şüpheli yaklaşımlar sergilenmesini doğru bulmaktadır.

Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap