Ketojenik diyet, önceleri epilepsi nöbetlerinin azaltılması için uygulanan bir yöntem iken günümüzde zayıflama amacıyla da uygulanabilecek birçok ketojenik veya ketojenik benzeri diyet yaklaşımı bulunmaktadır.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ketojenik diyet (genellikle keto olarak adlandırılır), Atkins Diyeti ve düşük karbonhidratlı diyetlerle bir çok benzerliği barındıran çok düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyettir.

Karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltır ve karbonhidratın yerine yağ alımı ciddi oranda artar. Karbonhidratların azalması vücudu ketoz denilen metabolik bir strese sokar.

Bu durum oluştuğunda, vücudunuz enerji için yağ yakarken inanılmaz derecede verimli olur. Aynı zamanda karaciğerdeki yağ ketonlara dönüştürür ve beyin için enerji sağlayabilir. Fakat bu enerji karbonhidratın verdiği enerji kadar yüksek değildir. Bu nedenle beyin fonksiyonlarında azalma görülebilir.
Ketojenik diyet uygulaması, kan şekeri ve insülin düzeylerinde düşüşe yardımcı olabilir.

Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet örnek menü olarak aşağıda bulunmaktadır. Bu diyet size uygun olarak tasarlanmamıştır. Sadece bilgi vermek amaçlıdır. Bu sebeple lütfen daha fazla bilgiye sahip olmak istiyor ve ketojenik diyeti uygulamak istiyorsanız DİYETİSYENİNİZE başvurunuz !

Sabah
1 Yk Zeytinyağı
2 Tam Yumurta
1 Hindi Füme
1 Su Bardağı Ispanak ve Mantar

Öğle
120 gr Tavuk Izgara
Domates, Salatalık vb Yeşillikler
1 Parça Beyaz Peynir
Yarım Avakado

Akşam
120 gr Kırmızı Et
Domates, Salatalık vb Yeşillikler
Salata Sosu + 1 Yk Zeytinyağı

Ketojenik Diyet ve Epilepsi

Ketogenik diyet programı, 1920’lerden beri kullanılan epilepsi için kanıtlanmış bir tıbbi tedavidir. Geleneksel olarak, esasen ilaçlara rağmen kontrol edilemeyen epilepsili çocuklarda kullanılır.

Daha yakın zamanda epilepsiye sahip yetişkinler tarafından başarıyla test edilmiş ve benzer sonuçlar elde edilmiştir. Epilepsi hastalarında nöbetlerin azaltılmasında ketojenik diyetin etkililiğini gösteren birçok randomize kontrollü çalışma bulunmaktadır.

Epilepside ketojenik bir diyet kullanmak, nöbet geçirme ihtimalini azaltırken insanların daha az anti-epileptik ilaç almasını sağlar. Nöbetsiz günlerin uzun sürmesiyle birlikte bazı ilaçları almaya tamamen bırakmak olası olabilmektedir.

Ketojenik Diyet Zararları

Ketojenik diyet yapanlar en yaygın şekilde vücuttaki dehidrasyon ve mikro besin maddelerin eksikliği (vitaminler) nedeniyle bazı sağlık problemleriyle karşılaşabilirler.

Kramplar

Kramplar ketojenik bir diyet başlatırken oldukça yaygın bir şeydir. Genellikle sabahları veya geceleri meydana gelir.Ancak genel olarak oldukça küçük bir meseledir. Vücutta mineral eksikliği, özellikle magnezyum yokluğu yaşandığı yönünde bir işarettir.

Kabızlık

Ketojenik diyette kabızlığının en yaygın nedeni dehidrasyondur. Basit bir çözüm olarak su alımını artırmak ve mümkün olduğunca ( günde 2 – 2,5 litre ) su tüketmek kullanılmalıdır.

Yüksek lif oranına sahip sebzeler tüketmek ayrıca kabızlığın çözümlerinden bir tanesidir. Nişastalı olmayan sebzelerden kaliteli lif almak bu sorunu çözebilir. Yeterli olmasa da probiyotiklerde yardımcı olacaktır.

Azaltılmış Fiziksel Performans

Bir keto diyetine başlarken performansınız üzerinde bazı sınırlamalar görebilirsiniz, ancak genellikle bu performans düşüklüğü sadece yağ kullanmaya adapte olamayan vücudunuzdan gelir. Vücudunuz enerji için yağ kullanmaya yönelince, gücünüz ve dayanıklılığınızın büyük bir bölümü normale dönecektir.

3 Trackbacks

  1. […] Ketojenik Diyet ‘nin Detayları […]

  2. […] diyeti yüksek protein, düşük yağ ve karbonhidrat içeren bir diyettir. Ketojenik diyetten farklı olarak yüksek yağ kullanmak yerine ürünleri whey protein ile üreterek bireylere […]

  3. […] şey değildir. Karbonhidrattan düşük proteinden yüksek beslenmek size yardımcı olacaktır ( Ketojenik Değil !!! […]

Write a comment:

*

Your email address will not be published.