Bir ishal salgınıyla başa çıkmaya çalışırken yemenizde sakıncası olmayacak ve telaş içerisindeki sindirim sisteminizi rahatlatacak doğru gıdaların neler olduğunu merak edebilirsiniz. Bu sebeple ishale iyi gelen yiyecekler sizi hem rahatlayacak hemde sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Bir ishal (diyare) salgını ile mücadele ederken, basit BRAT diyeti ( muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek ) size yiyebileceğiniz bazı iyi seçenekler sunmaktadır. İshal ilacı almadan beslenmeyle üstesinden gelme şansınız vardır.

İshaliniz şiddetliyse veya tekdüze diyete rağmen iki günden daha uzun sürüyorsa bu, ishal tedavisi için sağlık kurumuyla iletişime geçmeniz gereken başka bir problemin işareti olabilir. Eğer ishaliniz daha kısa bir sürede geçerse sağlıklı bir diyete geri dönebilir ve bu gıdaları uzun süreyle tüketmeyebilirsiniz.

Not: Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler yetişkinlerden farklı değildir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

İste ishale iyi gelecek yiyecekler nelerdir sorusunun cevabı: Sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olabilecek 7 gıda.

1.Muz

Muz kolaylıkla sindirilebilir olması onu rahatsızlanmış sindirim sisteminiz için iyi bir seçenek haline getirmektedir. Bonus olarak, muzda bulunan yüksek potasyum düzeyi, şiddetli ishal ile kaybedilen elektrolitlerin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Muz aynı zamanda bağırsaklarda sıvı emilimine ve dolayısıyla da dışkının sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olan pektin adlı suda çözünür lif bakımından da zengindir. Bu hem ishalin yavaşlamasına hem de kabızlığın azalmasına yardımcı olabilir.

Muz aynı zamanda başka bir suda çözünür lif olan inülinden dikkat çekici miktarlarda içermektedir. İnülin bir prebiyotiktir, kalın bağırsağınızda yararlı bakterilerin gelişimini teşvik eden bir maddedir. Muz, ishalin altında yatan problemi ele almaya gerçekten yardımcı olabilir. Sindirim sisteminizin dengesini geri kazanmaya yardımcı olmak için bir ya da iki muz yiyin.

2.Beyaz Pirinç

Beyaz pirincin çoğunluğu midenizde sindirilir, dolayısıyla da bağırsaklarınıza ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlar.

İshal olduğunuz zaman pirinci sade ya da tavuk suyunda pişirilmiş olarak ve herhangi baharat, sos veya diğer katkı maddeleri kullanmadan tüketin.

3.Elma Püresi

Elma püresi sizi çocukluğunuza geri götürebilir ve kolaylıkla sindirilir. Elma aynı zamanda iyi bir pektin –bir çeşit lif kaynağıdır. Ev yapımı reçelin kıvamını artırmak için kullanılan pektine aşina olabilirsiniz. Dışkınızı toparlayarak ve kıvamını artırarak bağırsaklarınız içerisinde de benzer şekilde hareket eder ve bu ishal olduğunuz zaman son derece istenen bir sonuçtur.

Pişmemiş elma içerisindeki liflerin sindiriminin halihazırda rahatsız olan sindirim sisteminiz için daha zorlu olacağı için ishalken çiğ elma yemek istemeyebilirsiniz. Pişirme işlemi pektin ve diğer besin maddelerinin sindirimini kolaylaştırır.

4.Kızarmış Beyaz Ekmek

Her ne kadar tam buğday ekmeği genellikle daha sağlıklı bir seçenek olsa da, ishal ile baş ederken beyaz ekmek yemeniz daha iyi olacaktır. Beyaz ekmekte çok az miktarda lif bulunmaktadır, bu nedenle de sindirimi kolaydır. Ekmeğin kızartılması da sindirimini kolaylaştırır.

Kızarmış ekmek üzerine yağ veya reçel gibi başka bir şey koymamanız önemlidir. Bunun yerine, daha kolay yutabilmek için su veya diğer berrak sıvılar içtiğinizden emin olunmalıdır.

5.Patates Püresi

Patates püresi resmi olarak BRAT diyetine dahil değildir, fakat diyare için biçilmiş kaptandır. Zira düşük lif içeriği nedeniyle beyaz patates kolaylıkla sindirilir.

Patateslerinizi buharda ya da kaynatarak hazırlayın. Tat için az miktarda tuz sorun olmayacaktır ama yağ veya margarinden kaçının. Bunlar içerisindeki yüksek yağ, hassas sindirim sisteminizi rahatsız edebilir ve artan bağırsak kramplarına neden olabilir.

6.Yoğurt

Akut ishal sırasında çoğu süt ürününde kaçınmak isteyeceksiniz. Bununla birlikte, bağırsak iyileştirici probiyotikler içermesi nedeniyle yoğurt bir istisnadır.

Canlı ya da aktif bakteri kültürleri –özellikle Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum– içeren yoğurt bulmaya çalışın. Ürün etiketini dikkatle okuyun ve yüksek şeker seviyesine sahip olmayan ve yapay tatlandırıcı içermeyen bir marka seçin.

7.Yaban Mersini

Sancılı ishal veya huzursuz bağırsak sendromunun pençesindeyseniz yabanmersini ilk savunma hattı için uygun olmayabilir. Ama toparlanmaya başladığınız zaman yabanmersini iyi bir normale dönüş gıdasıdır. Anti-bakteriyel özellikleri olan ve iyi bir antioksidan kaynağı olan antasiyanositler içermektedir. Yabanmersini aynı zamanda iyi bir suda çözünür pektin kaynağıdır.

Daha İyi Hissetmeye Başladığınız Zaman

BRAT diyeti uzun vadede sağlıklı olmak için yeterli besin çeşidini sunmamaktadır. Daha iyi hissetmeye başladığınız ve mideniz sakinleşmeye başladığı zaman daha az kısıtlayıcı bir öğün planına geçersiniz.

Fakat !!! hemen bir karışık pizza sipariş etmeyin –sindirim sisteminizin toparlanmak için zamana ihtiyacı olabilir. Bunun yerine çorba, buharda pişmiş sebzeler ve tavuk veya hindi gibi beyaz et tüketmeyi deneyin.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap