Hibiskus çayı ( Ebegümeci ) için sağlığa faydalı olduğu öne sürülen unsurlar arasında;

  • Yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterolde düşürülmesi,
  • Sindirim ve bağışıklık sistemi ve inflamatuar sorunlarını gidermesi,
  • Karaciğer hastalığının çözümüne yardımcı oluması ve kanser riskini azaltma ihtimali bulunmaktadır.
    Ayrıca metabolizmayı hızlandırabilir ve sağlıklı bir şekilde yavaş yavaş kilo verilmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle bazı beslenme programlarında diyetisyenler tarafından kullanılmaktadır. Hibiskus cayı C vitamini, mineraller ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengindir ve hipertansiyon ve anksiyete tedavisinde yardımcı rol oynar.

Hibiskus Çayı Nedir ?

Ebegümeci çayı, bilimsel adı Hibiscus sabdariffa olan hibiskus bitkisinin ( otu ) başta çiçekleri olmak üzere parçalarının kaynatılmasıyla hazırlanır. Ebegümeci çayı dünya genelinde popüler bir içecektir ve sıklıkla şifalı çay olarak kullanılır. Bununla birlikte ebegümeci çiçeklerinin birçok yerel adı bulunmaktadır ve “Bamya çiçeği” bunlar arasında yaygın olanlarındandır.

Ebegümeci çayının rengi yakut kırmızısıdır ve tadı limonidir. Dolayısıyla, ekşi çay olarak da bilinir ve çilek benzeri bir aromaya sahiptir. Çayın yaygın olarak tüketildiği ülkelerde piyasada kolaylıkla bulunabilmekte ve tercihe göre sıcak ya da soğuk tüketilmektedir. Bu çayın kalorisi düşüktür ve kafein içermemektedir. Bu makalede, ebegümeci çayının insan vücudunun sağlıklı ve zinde tutulmasında yardımcı olan çeşitli faydalarına yer vermekteyim.

Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus çayının 8 faydasına sırasıyla bakalım.

1. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Hibikus çayı zayıflatırmı sorusu ödem atmak isteyen bireyler tarafından çok sorulmaktadır. Karbonhidrat bakımından zengin yüksek miktarda gıda tüketiyorsanız şeker ve nişastayı fazla alıyorsunuz demektir ve bu nedenle kilo alma olasılığınız yüksektir. Bununla birlikte yapılan çalışmalar göstermiştir ki hibiskus özütü, nişasta ve glikozun emilimini azaltmaktadır ve bu nedenle olası kilo kaybına yardımcı olabilir. Ebegümeci, karbonhidratlar ve nişastanın emilimine yardımcı olan amilazın üretimini önlemektedir. Bu nedenle ebegümeci çayı içmek emilimin meydana gelmesini önleyecektir. Bu nedenle hibiskus çayı ile zayıflayanlar aslında karbonhidrat emilimini azalttığından dolayı bu etkiyi görmektedir. birçok kilo verdirici ürün içerisinde ebegümeci çayı bulunmaktadır.

2.Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

2008 Kasım ayında yayınlanan AHA (Amerikan Kalp Birliği) raporuna göre hibiskus çayı tüketmek, hipertansiyon riski taşıyan ve hafif hipertansiyon hastası yetişkinlerde kan basıncını düşürmektedir. Odigie IP tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada ebegümeci çayının hipertansiyon hastası kişilerde ve kalp-damar hastalıkları riski yüksek kişilerde hipertansiyonu önleyici ve kalbi koruyucu özelliklere sahip olduğu öne sürülmüştür.

Boston Tufts Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre ise hibuskus çayı, anti-inflamatuvar özellikleri nedeniyle kan basıncını 10 puana kadar düşürebilmektedir. Bu belirgin iyileşmenin meydana gelebilmesi için birkaç hafta boyunca her gün üç fincan hibisku çayı tüketmelisiniz. Aynı zamanda hibiskus çayının idrara çıkmayı artıran ve eş zamanlı olarak kan basıncını düşüren idrar söktürücü özellikleri de bulunmaktadır. Ödem atmak için biçilmez kaftan.

3. Kolesterolü Düşürür

Hibiskus çayının etkileyici antioksidan özellikleri de bulunmaktadır. Vücuttaki “kötü” LDL kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olarak kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur ve kan damarlarını hasara karşı korur. Ebegümeci çayının hipolipidemik ve hipoglisemik özellikleri, şeker hastalığı gibi kan şekeri bozuklukları yaşayan kişiler için faydalı olabilir. Tip II diyabet hastaları üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, ebegümeci ekşi çayı tüketiminin kolesterolü, trigliseritleri ve düşük yoğunluklu lipo-protein kolesterolü düşürdüğünü ve böylelikle tahmin edilemez hastalıkların yönetilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bakınız: Effects of sour tea (Hibiscus sabdariffa) on lipid profile and lipoproteins in patients with type II diabetes.

4. Sindirime Yardımcı Olur

Birçok kişi sindirimi iyileştirmek için ebegümeci çayı içmektedir. Ebegümeci çayı idrar çıkışı ve bağırsak hareketlerini artırır. İdrar söktürücü özellikleri olması nedeniyle kabızlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu da kilo vermenize, mide-bağırsak sistemi sağlığınızı iyileştirmenize ve kolorektal kanserden korunmanıza yardımcı olabilir.

5.Kanser Önleyici Özellikleri Olduğu Düşünülmektedir

Ebegümeci çayı, tümör önleyici ve antioksidan özelliklere sahip hibiskus protokateşik asit içermektedir. Taichung, Tayvan’da Chung Shan Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi Biyokimya Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir çalışma ebegümecinin apoptozu, yani programlanmış hücre ölümünü tetikleyerek kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını ortaya koymuştur.

6. Karaciğeri Korur

Araştırmalar göstermiştir ki ebegümeci çayının antioksidan özellikleri karaciğer hastalığının tedavisinde de yardımcı olabilmektedir. Antioksidanlar, dokular ve hücrelerde mevcut serbest radikalleri nötralize ederek vücudunuzun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Dolayısıyla emin bir şekilde söyleyebiliriz ki ebegümeci çayı tüketmek, birçok organ sisteminde genel sağlığın iyi olmasını sağlayabilir.

7.Anti-İnflamatuvar ve Anti-Bakteriyel Özellikleri Bulunmaktadır

Hibiskus çayı, C vitamini olarak da bilinen askorbik asit bakımından zengindir. C vitamini, bağışıklık sisteminizin faaliyetini artırmak ve teşvik etmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu başlıca besin maddelerinden biridir. Hibiskus çayı anti-inflamatuvar ve anti-bakteriyel özellikleriyle de bilinmektedir. Dolayısıyla, nezle ve gribe yakalanmamanız için çalışır. Ebegümeci çayı ayrıca serinletici etkisi sayesinde ateşin neden olduğu rahatsızlığı tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

8.Antidepresan Özelliği Bulunmaktadır

Ebegümeci çayı, flavonoidler gibi antidepresan özellikleri olan mineraller ve vitaminler ihtiva etmektedir. Ebegümeci çayı tüketimi sinir sisteminin yatıştırılmasına yardımcı olabilir ve zihin ve vücutta rahatlama hissi yaratarak anksiyete ve depresyonu azaltabilir. Bakınız: Antidepressant-like activity of anthocyanidins from Hibiscus rosa-sinensis flowers in tail suspension test and forced swim test.

Hibiskus Çayı Zararları ( Yan Etkileri )

Her ne kadar ebegümeci çayının sağlığı iyileştirici ve kilo vermeyi teşvik edici özellikleri olsa da bilmeniz gereken bazı olası yan etkileri de bulunmaktadır.

1. Hamilelik Süresince Tüketilmemelidir !

Hibiskus çayını seven kadınlar hibiskus çayının hamilelikte içilir mi sorusuna malesef olumsuz yanıt almalıdır. Özellikle adet kanamasını veya rahim ya da pelvis bölgesine kan akışını teşvik edebilen emenagog etkileri nedeniyle ebegümeci çayı hamile kadınlar için tavsiye edilmemektedir. Hormon tedavisi gören ya da doğum kontrol hapı kullanan kişilerin sağlık uzmanlarına ebegümeci çayı tüketimi konusunda danışmaları ve evet ya da hayır yanıtını almaları tavsiye edilir.

2.Halüsinasyon Etki Yaratabilir

Bazı kişiler ebegümeci çayı içtikleri zaman sarhoş gibi hissedebilir ya da halüsinasyon görebilirler. Dolayısıyla, vücudunuzun bu çaya nasıl tepki verdiğini görene kadar tedbirli olmanız gerekmektedir. Vücudunuz üzerindeki etkilerinin ne olduğunu görene kadar araba sürmemeli veya tehlikeli olabilecek hiçbir şey denememelisiniz.

3. Alerjen Etki Gösterebilir

Bazı kişiler ebegümeci çayı tükettikleri zaman kaşınan kırmızı gözler, sinüs ya da saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar geliştirebilir.

Ebegümeci çayının yaklaşık %15-30’unun organik asitlerden oluştuğunu pek fazla kişi bilmez. Bu asitler arasında malik asit, tartarik asit ve sitrik asit yer almaktadır. Bu asitler üzüm gibi birçok meyve ve şarapta yaygın olarak bulunmaktadır. Bu asitler bağışıklık sisteminin güçlenmesine, daha iyi bir cilde, kan basıncının ve kolesterolün düşmesine, inflamasyon yönetimine ve sindirim sorunlarının düzeltilmesine yardımcı olur. Ebegümeci çayı idrar söktürücü ve koleretik etkilere sahiptir, dolayısıyla kan basıncını düşürerek kan viskozitesini kontrol eder ve sindirimi artırır.

4. Hipotansiyon Sahibi Kişiler Tüketmemelidir

Ebegümeci çayının sağlık için faydaları arasında kan basıncının düşürülmesi de yer almaktadır (anti-hipertansiyon özelliği). Dolayısıyla, hipotansiyon olarak bilinen düşük kan basıncı şikayeti olan kişiler için tavsiye edilmemektedir. Düşük kan basıncına sahip bir kişi tarafından tüketilmesi halinde baygınlık, baş dönmesi ve hatta kalp veya beyinde hasara neden olabilir.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır ( Demlenir ) ?

  1. Siyah çay veya diğer çay çeşitleri eklenmemiş saf hibiskus çayını alın. Alacağınız bitki çayı poşet veya gevşek formda bulunabilir.
  2. Su ısıtıcısında 2-3 bardak suyu kaynatın. Çayı bir tencereye yerleştirin ve üstüne sıcak suyu dökün. Çiçeklerin kırmızı – mor renge döndüğünü gözlemlemelisiniz.
  3. Hibikus çayının yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesine izin verin. Yoğun bir tat istiyorsanız bu süreyi 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. S
  4. onrasında demlenmiş çayı bir fincan içine boşaltın. Gevşek çay veya taze çiçekler kullanıyorsanız elek kullanmayı unutmayın.
  5. Ayrıca tercihinize göre tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve zencefil gibi baharatlar eklemeyi deneyebilirsiniz.
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap