Yeşil çay sağlık üzerindeki olumlu etkileri ile oldukça popüler hale gelmiş bir içecektir. Uzak Doğu ülkelerinde uzun zamandır kullanılan bu içeceğin, sofralarımıza kadar uzanması birçok sebebe bağlanmaktadır. Makalenin devamında bu mucizevi içeceği daha yakından inceleyerek, zayıflama üzerine etkileri olup olmadığını değerlendireceğiz.

Yeşil Çay Nedir ?

Yeşil çay kan basıncını düşürmekten kanseri önlemeye kadar çok sayıda kullanıma sahip, Asya ‘da yaygın olarak kullanılan ilaç niteliğinde bir içecektir. Yeşil çayın siyah çaydan daha fazla sağlıklı olmasının nedeni, işlenme sırasında ortaya çıkan farklılıktır. Siyah çay, fermantasyona izin verilecek şekilde işlenirken, yeşil çayın işlenmesi fermantasyon işlemini engeller. Sonuç olarak, yeşil çayın içerisinde maksimum miktarda antioksidan ve poli-fenollerin kalması sağlık getirisini arttırmaktadır.

Araştırmacılar, yeşil çayın sağlık özelliklerinin çoğunlukla, antioksidan potansiyeli olan kimyasal maddeler olan polifenollerden kaynaklandığını düşünüyorlar. Polifenollerin antioksidan etkileri, C vitaminden daha yüksek görünmektedir. Yeşil çayın biraz acı bir tat vermesinin sebebi de polifenollerdir.

Ayrıca kafein, teobromin ve teofilin gibi alkaloitleri de içerir. Bu içeriklerin uyarıcı etkileri vardır. L-theanine, yeşil çayda bulunan bir amino asit bileşiği olup sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkileri vardır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Bu içecek, insanlar, hayvanlar ve laboratuar deneylerinde yoğun olarak incelenmiştir. Bu çalışmaların sonuçları yeşil çayın aşağıdaki sağlık durumlarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ateroskleroz ( Damar Sertliği ) Riskini Azaltır

Nüfusa dayalı çalışmalar, yeşil çayın antioksidan özelliklerinin ateroskleroz, özellikle de koroner arter hastalığını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Nüfus temelli çalışmalar, farklı kültürlerde ya da farklı diyetlerde yaşayan insanların gruplarını karşılaştıran, zamanla büyük grup insanların izlediği çalışmalardır.Araştırmacılar, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azalttığına inanıyorlar.

Yüksek Kolesterolü Düşürür

Araştırmalar, yeşil çayın toplam kolesterolü düşürdüğünü ve HDL (iyi) kolesterolü yükselttiğini gösteriyor. Nüfusa dayalı bir araştırmada, yeşil çaydan içen erkeklerin, yeşil çayı içmeyenlere göre daha düşük toplam kolesterol oranına sahip oldukları bulundu.

Başka bir araştırmada, yeşil çaydaki polifenollerin kolesterolün bağırsakta emilmesini engellediğini ve vücudun kolesterolden kurtulmasına yardım ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar, sigara içen erkekler üzerinde yaptığı küçük bir çalışmada yeşil çayın, zararlı LDL (kötü) kolesterolünün kan düzeylerini önemli ölçüde azalttığını keşfetti.

Kanser İhtimalini Azaltabilir

Nüfusa dayalı bazı çalışmalar yeşil ve siyah çayın kansere karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Örneğin, insanların düzenli olarak yeşil çay tükettiği Japonya gibi ülkelerde kanser oranları düşük olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bu çalışmaların sonucunda yeşil çayın insanda kanseri gerçekten engellediğinden emin olmak kesinlikle mümkün değildir.

Yakın zamanda yapılan klinik araştırmalar, çaydaki polifenollerin, özellikle de yeşil çayın, kanseri önlemede önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Araştırmacılar ayrıca, polifenollerin kanserli hücreleri öldürmeye ve büyümelerini durdurmalarına yardım ettiğine inanıyorlar.

Diyabet ( Şeker Hastalığı )

Bu içecek, geleneksel olarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar, yeşil çayın tip 2 diyabet gelişimini önlemesine yardımcı olabileceğini veya geliştikten sonra ilerlemeyi yavaşlattığını göstermektedir.

Yeşil Çay Zayıflama ( Kilo Kaybı ) Etkisi Soru İşaretidir

Klinik çalışmalar, yesil cay özütünün metabolizmayı hızlandıracağını ve yağ yakmaya yardımcı olduğunu söylemektedir. Bir çalışma yeşil çay ve kafein kombinasyonunun aşırı kilolu ve orta derecede obez olan insanlarda kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, diğer çalışmaların sonucuna göre hiçbir fayda göstermemektedir.

Yeşil Çay Kaç Kalori ?

Yeşil çay fincan başına sadece birkaç kalori içerir, çoğu mecrada sıfır kalorili içecek olarak listelenir. Bu sebeple yeşil çay diyeti yaparken yani diyetinize yeşil çay eklerken kalori düşünmenize gerek yoktur.

100 ml yeşil çay kalorisi servisine göre besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir ?

Yeşil çay nasıl yapılır veya nasıl kullanılır sorusunun cevabı sizin istediğiniz tarza göre değişmektedir. Hızlı olmasını isterseniz hazır yeşil çay alıp sadece kaynamış suya koyduktan 2 dakika sonra içebilirsiniz. Daha saf ve kendiniz yapmak isterseniz ve yeterli zamanınız varsa aşağıda bulunan şekilde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

  1. Genel kural, bir fincan suya bir çay kaşığı (5 g) yeşil çay yaprağı konulmasıdır.
  2. Bir cezveye bir tatlı kaşığı yeşil çayı koyup üzerine su ekleyin ve yeşil çayınızı demleyin. Yeşil çay yaprakları yüzeye düşene kadar kaynatma işlemine devam edin.
  3. Sonrasında bardağınıza alırken süzgeçten geçirin.
  4. Arzu edersiniz limon ekleyip içebilirsiniz.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli ?

Yemekler arasında, tercihen gıdaların sindirimini en üst düzeye çıkarmak için yemeklerden iki saat önce veya sonra tüketilmeli. Özellikle aneminiz varsa yemeklerden sonra tüketilmemelidir. Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayınlanan bir bilgilendirme belgesine göre, yeşil çaydaki antioksidan kateşinler, diyetin demir sindirimini ve emilimini engelleme etkisi gösterebiliyor.

Bu sebeple yemekler arasında içmek, vücudun demir emilimine olanak tanıyor. Yine de devam etmek ve çayın yemek ile birlikte içilmesini isterseniz, C vitamini açısından zengin yiyecekler gibi demir emilimini arttıran yiyecekleri içerdiğinden emin olun.

Yeşil Çayın Zararları Var mıdır ?

Genel olarak, yeşil çay diğer çay türlerine göre daha az kafein içerir. Bununla birlikte, bazı yeşil çay türleri (matcha green tea gibi), tipik siyah çayın veya espresso’nunkinden daha fazla kafeine sahip olabilir. Bununla birlikte, aşırı yeşil çay tüketimi, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, uyku güçlüğü, kaygı, sinirlilik, artan kalp atış hızı ve yüksek kan basıncına neden olabilir. Kafein duyarlılığı olan insanlar bu yan etkilere daha yatkındır.

İyi haber şu ki, daha az yeşil çay içmek, farklı bir yeşil çay içmek, kafeinsiz versiyonunu içmek ya da çayınızı daha az demlemekle bu yan etkileri kolayca azaltabilirsiniz. Birçok kişi aynı zamanda sarkıttan gevşek yaprak çayına geçmenin onların kafein titreşimlerinde büyük fark yarattığını da buluyor.

Hamilelikte Yeşil Çay İçilebilir mi ?

Kafein plasentayı rahatça geçebilir ve bebeğin kan dolaşımına girebilir. Bebeğin metabolizması sizin metabolizmanızdan çok daha yavaş bir şekilde kafeini işleyebilir. Bu nedenle doktorların ve biz diyetisyenlerin gelişmekte olan fetüs üzerindeki etkisiyle ilgili bir çok endişesi bulunmaktadır. Ancak araştırmalar, gebelik sırasında kafeinli içeceklerin içilmesi güvenliği konusunda çelişkili kanıtlar göstermiştir.

Çoğu araştırma, gebelik sırasında hafifçe kahve ve çay gibi kafeinli içeceklerin içilmesinin bebek üzerinde zararlı etkisinin olmadığını göstermektedir.

Polonya’daki araştırmacılar, günde 300 mg’dan daha az kafein tüketen hamile kadınlar için erken doğum veya düşük doğum ağırlığı riski bulamadılar. American Journal of Obstetrics and Gynaecology’ de yayınlanan bir başka araştırmada, günde 200 mg’dan az kafein tüketen kadınlarda düşük riski bulunmadı ancak günde 200 mg veya daha fazla alımda düşük riski yapma olasılığı bulundu.

Bu nedenle karar size kalmış. Risk almak istemiyorsanız tüketmemeniz mantıklı.

Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltir Mi ?

2014 yılında Third Military Medical Üniversitesi ’nde yapılan meta analiz için 13 tane farklı araştırma taranmıştır. Sonuç olarak uzun süreli düşük miktarda kullanılan  tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap