Sağlıklı beslenme nedir, sağlıklı beslenme listesi nasıl olmalıdır veya sağlıklı beslenme programı nasıl yapılır gibi sorular günümüzde neredeyse herkesin aklına takılmakta. Sağlıklı beslenme; sıkı diyet kısıtlamaları veya kendinizi sevdiğiniz gıdalardan yoksun bırakma ile ilgili değildir. Daha çok kendinizi iyi hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı geliştirmek ve ruh halinizi dengelemekle ilgilidir.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Nasıl Olur ?

Sağlıklı bir diyet aslında çok karmaşık değildir. Bazı spesifik gıdalar ruh hali üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu gösterilse de, sizin için önemli olan genel diyet modelinizdir. Sağlıklı bir diyet modelinin temel taşı, mümkün olduğunca işlenmiş yiyeceklerin gerçek yiyeceklerle değiştirilmesi olmalıdır. Ulaşılabildiği oranda doğal yapım yiyecekleri yemeniz; düşünme ve hissetme biçiminize büyük bir fark yaratabilir.

Günümüzde popüler diyetler genellikle doğru beslenmenin dışına çıkmaktadır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyetinizde protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyaç duyarız. Diyetinizden belli yiyecek kategorilerini ortadan kaldırmanız gerekmez, daha ziyade her kategoriden en sağlıklı seçenekler arasından seçim yapmanız gerekir.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

  • Kendi Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın

Evde daha fazla yemek pişirmek, yediğiniz şeyden sorumlu olmanıza yardımcı olabilir ve ne kadar kalori aldığınızı farketmenizi sağlar.

  • Kuralları Basit Tutun

Kaloriyi saymakla aşırı derecede ilgilenmek yerine diyetinizi renk, çeşitlilik ve tazelik açısından düşünün. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaya ve daha taze malzemeler için tercih etmeye odaklanın.

  • Etiketleri Okuyun

Üreticiler genellikle sağlıklı olduğunu iddia eden gıdalarla birlikte ambalajlı yiyeceklerde büyük miktarda şeker veya sağlıksız yağları gizlediklerinden, yiyeceklerinizde nelerin bulunduğunun farkında olmak önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde etiketleme kuralları FDA tarafından belirlenirken, ülkemizde bu konu mevzuatlarda ele alınmaktadır.

  • Yemekten Sonra Nasıl Hissettiğinizi Düşünün

Sağlıklı yeni alışkanlıklar kazanmanıza ve zevkli bir şekilde yemek yemenize yardımcı olacaktır. Ne kadar sağlıklı yiyecekler yerseniz yemekten sonra o kadar iyi hissedersiniz. Bu his sizin diyete olan bağlılığınızı arttıracaktır.

  • Su İçin

Su yaşamın başlangıcıdır. Vücudun doğru çalışmasına yardımcı olurken metabolizmayı hızlandırır ve atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Aldığınız kalorinin 1 – 1.5 ml katı kadar su içmelisiniz. Unutmayın ne kadar kahve içerseniz o kadar su kaybedersiniz.

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap