“Kilo veremiyorum” veya “Kilo vermem durdu”.  Bu aralar en çok kurduğunuz cümleler bunlar ise plato dönemine girmiş olabilirsiniz. Kilo verememek gibi bir probleminiz olması yanlış davranışlar sergilediğiniz anlamına gelmek zorunda değildir. Diyette duraklama dönemi olarak da bilinen plato, “Neden kilo veremiyorum?” sorunuza yanıt olabilir. Peki plato döneminden çıkıp kilo vermek için ne yapmalı?

Kilo Veremiyorum: Plato Ne Demek?

Peki ya plato nedir? Kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için çok emek veriyorsunuz, düşük kalorili diyetler takip ediyorsunuz, egzersiz programınızı güçlendiriyorsunuz fakat beklediğiniz yanıtları alamıyor musunuz? Muhtemelen tartıda gördüğünüz değişimin duraklamasının sebebi diyette plato dönemi denilen zaman aralığına girmiş olmanızdır.

Bu durumdan dolayı hemen moralinizi bozmak yerine, kilo verme sürecinde rakamın aşağıya inmesinin yavaşlamasının ve hatta durmasının anormal bir durum olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

“Kilo vermek istiyorum ama veremiyorum” cümlesi zayıflama sürecinde olan tüm bireylerin diyetin belirli bir döneminde kurduğu bir cümledir. Düzenli olarak egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen bireylerin kilo kaybında duraklama yaşamaları şaşırtıcı gibi gelebilir fakat bu oldukça normaldir. Bu yüzden kilo veremiyorum demeden önce davranışlarınızı incelemeniz ve plato dönemini aklınıza getirmeniz gerekmektedir.

Duraklama Nedir? Neden Plato Dönemine Girilir?

Diyette ilk birkaç hafta boyunca hızlı ve düzenli kilo kaybı normaldir. İlk kalori kısıtlamalarına vücut genellikle yüksek rakamlarda kilo kaybı ile yanıt vermektedir. Bunun sebebi kalori kısıtlamasına yanıt olarak vücudun glikojen depolarından ve yağ dokularından enerji harcamaya başlamasıdır.

Glikojenin bir kısmı sudan oluştuğundan, ilk kilo verme dönemlerinde vücutta su kaybı da yaşanmaktadır. Bu sebeple kilo kaybı hızlı olur. Fakat bu etkiler geçicidir.

Kilo kaybı sürecinde yağ kaybederken bir miktar kas kaybı yaşamanızda normaldir. Kas kütlesinde yaşanan kayıplar, metabolizmanın bir miktar yavaşlamasına neden olabilir. Bu yüzden vücudunuz daha az kalori yakacaktır. Dolayısıyla da kilo kaybınız yavaşlayabilir. Harcadığınız kalori ile aldığınız kalori eşitlendiğinde plato evresine ulaşırsınız. Bu sebeple kilo veremiyorum diye panik yapmanıza gerek yoktur.

Daha fazla kilo vermek için ya fiziksel aktivitenizi arttırmanız ya da yemeklerle aldığınız kaloriyi azaltmanız gerekmektedir. Plato dönemine girdiğinizde bulunduğunuz kilodan memnun olup olmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Eğer daha fazla kilo kaybı yaşamak istiyorsanız, yeme içme alışkanlıklarınızda veya egzersiz programınızda değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Eğer kilo vermenin durması sizin için bir sorunsa ve plato sürecinden kurtulmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç öneri aşağıdaki gibidir:

  • Alışkanlıklarını değiştirin.

Kilo vermek için uyguladığınız yöntemleri inceleyin. Herhangi bir kaçamak yapmadığınızdan emin olun. Yapılan araştırmalar kaçamakların plato dönemine girişi kolaylaştırdığını ortaya koymaktadır.

  • Enerji Alımını Azaltın.

Günlük enerji alımınızı kısıtlayın. Fakat bu rakamı 1,200 kalori altında tutmaya gayret edin. 1,200 kalorinin altındaki beslenme düzenleri uzun vadede aşırı yeme atakları geçirmenize neden olabilir.

  • Egzersiz Programınızı Yeniden Düzenleyin

Birçok kişinin günde en az 30 dakika egzersiz yapması gerekmektedir. Fakat kilo kaybetmeye çalışan bireyler egzersiz yapmaya daha eğilimlidir. Egzersiz planınıza ağırlıkla çalışmayı eklemeniz kas kütlenizin daha fazla kalori yakmasına yardımcı olacaktır.

  • Gün İçinde Daha Aktif Olun

Dünya üzerinde uzun süre yaşam olan yerlerle ilgili yapılan Blue Zone araştırmasına göre 100 yaş ve üstünde yaşayan bireyler, gün içinde fiziksel olarak daha aktiftir. Spor yapmak veya daha aktif olmak için bir spor salonuna üye olmak zorunda değilsiniz. Arabanızı veya toplu taşıma araçlarını daha az kullanarak günlük yaşantınızı daha aktif bir hale getirebilirsiniz. Gün içinde yapacağınız tüm aktiviteler daha fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır.

Eğer Emekleriniz İşe Yaramadıysa…

Plato dönemini geçmek için gerçekleştirdiğiniz değişimler işe yaramadıysa, doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşarak süreçle ilgili müdahaleler planlayabilirsiniz. Eğer kilonuz sağlıklı bir aralıktaysa ve bu bir takıntı haline geldiyse sağlığınızı tehlikeye atmamak için düşünmeniz gerekebilir. Belirlediğiniz rakamların sizi olumsuz etkileme ihtimali oldukça yüksektir.

Ne yaparsanız yapın plato sürecinde motivasyonunuzu kaybetmeyin ve kötü beslenme alışkanlıklarınıza geri dönmeyin. Kötü alışkanlıklarınız daha da fazla kilo almanıza neden olabilir. Başarılı sonuçlar için kilo verme sürecinde gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri uygulamaya devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

 

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap