Besinler  genel sağlığın ve cinsel yaşam üzerinde oldukça yüksek etkilere sahiptir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek bütün cinsel sorunlara çözüm olmasa da iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bazı besinlerin özellikle cinsel performans arttırıcı etkileri bulunabilmektedir.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN BESİNLER

Doğru bir beslenme davranışı libidonun artmasını ve cinsel yaşantının yolunda gitmesini sağlamaktadır. Kötü beslenme davranışları ise cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir. Örneğin, uyarılmayla ilgili yaşanan sorunların birçoğu obezite ve diyabetle ilişkilendirilmektedir. Her iki hastalıkta kötü beslenme alışkanlıkları yüzünden gerçekleşmektedir.

Diyet ve Takviyeler

Dengeli bir diyet sürdürmek ve bazı takviyelerin alımı hem genel sağlık hem de cinsel yaşamın iyi gitmesi için önemlidir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için çok fazla alkol tüketmekten kaçınılması oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme yani, doğru besinleri enerji kaynağı olarak kullanmak hem duygusal hem de fiziksel olarak destekleyicidir. Bu durumda sağlıklı cinsel yaşam kapıları aralanmış olur. Bu yüzden trans yağ, doymuş yağ, eklenti şeker ve tuz içeriği düşük bir diyetle beslenme önemlidir. Farklı meyve ve sebzelerin, tam tahıllı besinlerin, baklagillerin, yağlı tohumların ve yağsız etlerin tüketilmesi için hem genel sağlık hem de cinsel yaşam sağlığı için önemlidir. Kilo almanın önüne geçmek için de alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Çinko

Çinko ve cinsel yaşam sağlığı arasındaki ilişki henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da çinkonun özellikle testosteron üretimi konusunda etkili bir mineral olduğu bilinmektedir. Ayrıca meninin içindeki spermlerin büyümesi için de gereklidir. Yani kısacası sperm arttırıcı etkisi olduğu öne sürülebilir. Yeterli çinko alımının sağlanması erkek üreme faaliyetlerini desteklemektedir. Bu yüzden testosteron artıran yiyecekler genellikle çinko içerir.  Çinkoya ek olarak folat gibi diğer besin öğeleri de kadın doğurganlığını arttırmaktadır.

Çinko aynı zamanda takviye formunda da bulunur. Besinlerde de doğal olarak çinko bulunmaktadır. İstiridyeler çinko açısından doğal kaynaklardır. Bu sebeple afrodizyak etkileri bulunmaktadır. Afrodizyak etki kısaca cinsel istek arttırıcı etki olarak tanımlanabilir.

Alkol

Alkol gevşeme hissi vermesiyle cinsel aktivitelerin gerçekleşmesini desteklese de akut ve kronik ereksiyon problemlerine de neden olabilmektedir. Ayrıca alkol aldıktan sonra cinsel aktivitelerde bulunmak güvenli olmayan davranışlar sergilenmesine neden olabilir. Önlem almak göz önünde bulundurulamayacağından, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya istenmeyen gebelikler görülmesi riskini arttırır. Bu yüzden cinsel yaşamın gelişmesi için alkol bir çözüm yöntemi değildir.

Beslenme Davranışlarının Cinsel Yaşam Üzerine Etkileri

Bazen besinler ve yemek yeme davranışları ilişkilerde sorun haline gelebilmektedir. Bu gibi durumlar cinsel yaşamın da olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Birlikte Yemek Yeme

Bazı görüşlere göre beyin en önemli cinsel organlardan biridir. Cinsel aktivitelerin her biri etkileşim ve istekle başlar. Birlikte yemek yeme de partnerinizle etkileşim kurmak ve rahatlamak için çok uygun bir davranıştır.

Besinler Hakkında Fikir Ayrılıkları

Bazen farklı besin tercihleri ve alışkanlıklar ilişkiler için stres kaynağı olabilmektedir. Yakınlık ve güven duygusunun oluşabilmesi için ilişkide besinle ilgili gelişebilecek sorunların konuşulması gerekmektedir. Fikir ayrılıklarına neden olabilecek bazı konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Kültürel farklılıklar
  • Dini kısıtlamalar
  • Vejetaryen ve vejetaryen olmayan bireyler arasındaki gerilimler
  • Seçici ve cesur besin tercihleri yapan bireyler arasındaki gerilimler

Geçmişte bir yeme bozukluğu hikayesi veya kronik diyet davranışı sergilendiyse bunlar da ilişkiyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Çiftlerin Birbirine Beslenme Konusunda Destek Olması

Vücut ağırlığı çoğunlukla bireylerde özgüvenle ilişkilidir. Eğer partnerlerden biri kilo verme serüvenine başladıysa, ilişkinin diğer üyesinin de bu konuda destekleyici olması gerekmektedir. Eğer partnerlerden birinin duygusal anlarda artan bir yeme isteği varsa diğeri stresli durumlarda ona bu konuda destek olmalıdır. Besin seçimlerinin eleştirilmesi iyi duyguların açığa çıkmasını sağlamayacaktır. Bu noktada yıkıcı değil yapıcı bir tutum sergilenmesi gerekmektedir.

Beslenmeyle İlişkilendirilen Durumlar

Beslenme alışkanlıklarıyla ilişkilendirilebilecek birçok durum cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Obezite, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi beslenme davranışına bağlı olarak görülebilecek hastalıkların ortadan kaldırılması için adımlar atmak cinsel yaşama katkıda bulunacaktır.

Fazla Kilolu Olmak

Obezite daha düşük doğurganlıkla ilişkilendirilmektedir. Fazla kilolu veya obez olmak aynı zamanda kişinin kendine olan güvenini ve dolayısıyla libidosunu olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple partnerle yakınlaşmakta zorluklar yaşanabilir.

Fazla kilolardan kurtulmanın temel mantığı alınan enerjinin harcanan enerjiden az olmasına dayanmaktadır. Sağlıklı porsiyonlar tüketmek ve yağlı/şekerli besinlerin tüketiminden kaçınılması bu sürece destek olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak da oldukça önemlidir.

Hipertansiyon

Fazladan sodyum alımı kan basıncını arttırıp, kadınlarda vajinaya kan akışını yavaşlatırken, erkeklerde ereksiyon problemlerinin görülmesine neden olur. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da istenmeyen cinsel geri dönüşlere neden olabilir.

Sağlıklı kan basıncının sürdürülebilmesi için çok fazla sodyum içermeyen dengeli bir diyet ile beslenmek oldukça önemlidir. Eğer hipertansiyon tedavisi için kullandığınız ilaçların böyle etkileri olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız.

Yüksek Kolesterol

Doymuş yağ içeriği yüksek olan bir diyet kötü kolesterol olarak nitelendirilen LDL kolesterolünüzün yükselmesine neden olabilir. LDL damarlarda plak oluşumuna sebep olur. Aterosikleroz birçok kalp hastalığının altında yatan sebeptir. Aynı zamanda ereksiyon sorunlarına da neden olmaktadır.

Sağlıklı kan kolesterol seviyelerinin olabilmesi için liften zengin, doymuş yağlardan fakir dengeli bir beslenme programının sürdürülmesi gerekmektedir. Özellikle omega-3 takviyesi yüksek kolesterol açısından olumlu etkiler ortaya koymaktadır.

BAZI CİNSEL İSTEK ARTIRAN YİYECEKLER

ANTEP FISTIĞI

Kan akışını hızlandırdığından antep fıstığı cinsel tatmini ve performansı güçlendirir. Proteinden zengin olmasının yanında, lif, sağlıklı yağlar açısından da zengin olduklarından özellikle yüksek kolesterol konusunda destekleyici olabilir.

ÇİKOLATA

Çikolatada bulunan kakao öncelikli olarak kadınlarda olmak üzere her iki cinstede cinsel isteği arttırabilecek bileşenler içermektedir. Kakao aynı zamanda kalp hastalıkları riskini de azaltabilmektedir.

İSTİRİDYE

Deney hayvanları üzerinde libido arttırıcı etkileri olduğu saptansa da insanlar üzerinde herhangi bir klinik çalışma düzenlenmemiştir. Fakat yüksek çinko içerikleriğiyle istiridye cinsel yaşam destekleyici olabilir.

ACI KIRMIZI BİBER

Kapsaisin içeriğinden acı kırmızı biberin vücut sıcaklığını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sayede dildeki sinirlerin uyarılmasını sağlarlar ve cinsel aktiviteleri tetikleyebilir.

 

CategoryBlog
Fikirlerinizi merak ediyoruz...

*

E-posta adresiniz yayımlanmayacak

Copyright © 2015 - 2020 - Ataşehir Diyetisyen Coşku Mutlu

Sitemap