Hamilelik sürecinde emzirme için gereken enerjiyi yağ olarak depolayan vücut bu depoları kullanmaya başlar. Emzirme süreci birçok konuda annenin kafasında soru işaretleri uyandıran bir süreç olabilmektedir. En az hamileliğe hazırlık ve hamilelik dönemlerinde olduğu kadar emzirme döneminde de beslenme oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Makro ve mikro besin öğelerine duyulan ihtiyaç değişim gösterir.

 • Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

  Normal doğum sonrasında vücut fonksiyonları bebeğin beslenmesi üzerine odaklı olacağından emzirme süreci daha kolay gelişecektir. Ayrıca annenin iyileşmesi daha kolay olabilmektedir. Bebeğin gazı olması ihtimali vardır fakat anne için böyle bir durum çoğu zaman söz konusu olmayacaktır. Sezaryen doğum sonrasında annenin iyileşme süreci daha uzundur ve gaz dolayısıyla problem yaşama riski hem anne hem de bebek için bulunmaktadır. Ayrıca sezaryen doğum sonrası sütün salgılanması biraz daha fazla vakit alabilmektedir. Bir diğer önemli fark ise normal doğum sırasında rahim kanalından geçen bebeğin bağırsak florası yararlı bakterilere kavuşurken, sezaryen doğumda bu etkileşim gözlemlenemeyebilir.

 • Hamilelik İçin Vücudunuz Hazır mı?

  Birçok kadın ideal kilosunun üstündeyken hamileliğine başlamakta ve daha sonrasında kilo kaybetmek konusunda sorun yaşamaktadır. Bu noktada hamilelikten önce ideal kiloya ulaşmak oldukça önemlidir.

  Bir diğer nokta ise hamilelik sırasında ve sonrasında ihtiyaç duyulacak vitamin ve minerallerin vücudunuzda yeterli olmasıdır. Örneğin; birçok otorite hamile kalma ihtimali bulunan tüm kadınların Folik Asit takviyesine başlaması gerektiğini söylemektedir.

  Fiziksel aktivitenin artması da önemli olan bir başka konudur. Vücudun hamilelik sürecine hazırlanmasında fiziksel aktivitenin arttırılmasının çok önemli bir yeri vardır.

 • Hamilelik Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

  Yeni bir bireye hayat veren gelişmeler vücudunuzda gerçekleştiğinden vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızda değişimler gözlemlenecektir. Özellikle Folik Asit ve Demir başta olmak üzere birçok makro ve mikro besin öğesinin diyette bulunduğundan emin olunmalıdır.

 • Hamilelikte Uzak Durulması ve Tüketimine Dikkat Edilmesi Gerekilen Besin ve Maddeler

  Hamilelik sürecinde sigara, alkol ve uyuşturucu etkisi olan maddelerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Buna ek olarak bazı besinlerden ve içeceklerden de uzak durulması veya miktarların sınırlandırılması, düşük riskinin azaltılması ve çeşitli komplikasyonlar için oldukça önemlidir. Daha ayrıntılı bilgi için: Hamilelik ve Beslenme: Uzak Durulması Gerekenler makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Hamilelik Sürecinde Ne Gibi Problemlerle Karşı Karşıya Kalınabilmektedir?

  Hamilelik boyunca hormon aktiviteniz büyük değişiklikler göstermektedir. Ayrıca rahminiz genişlemeye başladığı için çevresindeki organları da etkilemektedir. Doğuma kadar süren bu sürecin her ayında farklı gelişmeler gözlemlenmektedir. Bulantı, reflü, kabızlık ve bunlara benzer birçok durum hamilelik sırasında ortaya çıkabilir. Birçoğunun önlenmesi ve belirtilerinin azaltılmasında beslenmenin büyük bir etkisi vardır.

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Hamilelik sürecinde emzirme için gereken enerjiyi yağ olarak depolayan vücut bu depoları kullanmaya başlar. Emzirme süreci birçok konuda annenin kafasında soru işaretleri uyandıran bir süreç olabilmektedir. En az hamileliğe hazırlık ve hamilelik dönemlerinde olduğu kadar emzirme döneminde de beslenme oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Makro ve mikro besin öğelerine duyulan ihtiyaç değişim gösterir.

 • Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

  Tüm otoritelerce hamileliğe başlanmadan önce sigara, alkol ve diğer uyuşturucu maddelerin kullanımının durdurulması önerilmektedir.

  Düşük doğum ağırlıklarının %20’si, erken doğumların %8’i ve anne karnında bebek ölümlerinin %5’i annenin hamile kalmaya yakın ve hamilelik sırasında sigara tüketimi gerçekleşmesiyle ilişkilendirilmektedir. Ayrıca sigara kullanımı yumurtalıkları doğrudan etkiler ve östrojen seviyelerini düşürür. Bu da hamile kalma ihtimalinizi oldukça düşürecektir. Literatür bilgileri hamile kalmaya karar vermeden en az 1 sene önce sigaranın bırakılması gerektiğini savunmaktadır.

  Alkol doğrudan plasentaya ve fetüse geçiş yapabilen bir maddedir. Hamilelik sırasında alkol tüketimi tartışmalı bir konudur. Fakat her bireyin alkole verdiği tepki ve enzim mekanizmaları farklılık gösterebileceğinden, hamilelik sırasında alkol tüketimi riske atılabilecek bir konu değildir. Hamilelikten önceki süreçte ise sık alkol tüketimi kilo problemlerine neden olabilmektedir.

 • Hamilelik Sonrasında Kilo Kaybı

  Özellikle medyanın da etkisiyle kadınlar artık hamilelik sırasında kilo artışını kabullenemez bir hale gelmişlerdir. Bu noktada doğum sonrası hızla kilo kaybetmek amacıyla sağlıklı olmayan yöntemlere başvurmaya eğilim gösterebilmektedirler. Hamilelik sonrası kilo kaybı kesinlikle hızlı olmamalıdır ve özellikle sağlıklı bir emzirme süreci için düşük kalorili diyetlerden kaçınılmalıdır.

 • En Büyük Soru: Sütüm Bebeğime Yetiyor mu?

  İlk 6 ay boyunca bebeğin tek besin kaynağı mümkün olabildiğince anne sütü olmalıdır. Her bebek için kendi annesinin ürettiği süt özeldir ve onun ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanır. Bazı durumlarda anne sütüne ek olarak bebek mamalarına ihtiyaç duyulabilmektedir.

  Çevreden gelen birçok fikir de annenin bu konu üzerine daha fazla düşünmesine neden olabilmektedir. Anne sütünün dünya üzerindeki en değerli besinlerden biri olduğu ve bir damlasının bile bebeğiniz için hazine değeri taşıdığı unutulmamalıdır.

  Emzirme döneminde yaptığınız besin tercihleri hem sizin sağlığınızı koruyacaktır hem de süt emmek bebeğinizin ilk beslenme deneyimi olduğundan, gelecekteki alışkanlıklarını etkileyecektir.